Łeba i jej ruchome wydmy

Plaża w Łebie (fot. fabrykastylow.pl)Według prowadzonej na łamach naszego serwisu ankiety wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się wśród Was miejscowości nadmorskie. W związku z tym idąc za ciosem prezentujemy Wam kolejne piękne miejsce, odpowiednie do wakacyjnego wypoczynku. Tym razem jest to Łeba, jedna z najbardziej znanych i atrakcyjnych miejscowości, słynąca z pięknych, piaszczystych plaż nad polskim morzem. Swoją popularność Łeba zawdzięcza otaczającej jej przyrodzie, wspaniałemu mikroklimatowi a także bliskiej odległości do morza. Zasłynęła również z ruchomych wydm o czym wspomnimy poniżej. Łeba położona jest w dorzeczu rzeki Łeby, pomiędzy jeziorami Łebsko oraz Sarbsko. Baza noclegowa i gastronomiczna w Łebie stoi na najwyższym poziomie. Znajdziemy tutaj tanie noclegi i pokoje w motelach, pensjonatach czy domkach letniskowych.

 

Ruchome wydmy pod Łebą

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym – 500 ha ruchomych piasków, największy taki obszar w Europie – w lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Wydmy, z których największa, Łącka, leży 42 m n.p.m., wędrują z zachodnimi wiatrami z prędkością 5 – 10 m rocznie. Podczas jesiennych sztormów można usłyszeć ich „śpiew” wydawany przez niesiony wiatrem piasek. O ruchomych wydmach pisaliśmy przy okazji artykułu pt. „Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część czwarta, ostatnia”.

Ruchome wydmy pod Łębą (fot. alchemik / SkyscraperCity)
Ruchome wydmy pod Łębą (fot. alchemik / SkyscraperCity)

 

Przyroda w Łebie

Na zachód od Łeby rozciąga się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami i jeziorami Łebsko i Gardno. Natomiast na wschodzie leży jezioro Sarbsko i Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska, który został założony w 1976 roku i ma status rezerwatu częściowego. Rezerwat ten rozciąga się na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Sarbsko. Na terenie Łeby zostały ustanowione następujące obszary Natura 2000.

 

Allegro Cup w Łebie

Allegro Cup to cykliczne zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing (Euro-Cup).

Windsurfing Allegro Cup w Łebie (fot. sieplywa.pl)
Windsurfing Allegro Cup w Łebie (fot. sieplywa.pl)

 

Miasteczko Western City Łeba

Miasteczko Western City w Łebie zajmuje się organizacją imprez kowbojskich o charakterze westernowym, ukazujących kulturę Dzikiego Zachodu. Znajduje się około 500 m przed wjazdem do Łeby.

Miasteczko Western City Łeba (fot. najlepszy-wypoczynek.pl)
Miasteczko Western City Łeba (fot. najlepszy-wypoczynek.pl)

 

Park w Łebie – park Jana Pawła II

Park zlokalizowany jest przy ul. Łąkowej w Łebie. Powstały w 1999 roku park posiada figurę św. Jakuba Apostoła. Figura była częścią słynnego ołtarza papieskiego z Sopotu w 1999 roku.

 

Hotel Neptun w Łebie

Hotel Neptun w Łebie to zamek z 1905 roku zlokalizowany przy samej plaży. Dawniej znajduwał się w nim Profilaktyczny Dom Zdrowia, Ośrodek Fundusz Wczasów Pracowniczych.

Hotel Neptun w Łebie (fot. Wikipedia)
Hotel Neptun w Łebie (fot. Wikipedia)

 

Atrakcje w Łebie

– Barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r.
– Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby).
– Stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.
– W Rąbce – dzielnicy Łeby – na Mierzei Łebskiej w okresie II wojny światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej Rheintochter.
– W okolicznych wsiach zachowały się zabytki kultury Słowińców.
– Do 25 maja 2004 r. istniał w Łebie mały skansen parowozów z trzema parowozami serii Ty 2 (nr. 446, 921, 860) na stacji kolejowej
– Relikwie świętego Jakuba apostoła.
– Kanał portowy
– Port jachtowy – Marina Łeba
– W lipcu i sierpniu w Łebie stacjonują dwa lunaparki: jeden czeski znajdujący się przy kanale portowym, drugi – lunapark „Krasnal” z Bydgoszczy z niemieckimi urządzeniami działający przy stacji kolejowej

 

Plaża w Łebie (fot. fabrykastylow.pl)
Plaża w Łebie (fot. fabrykastylow.pl)

 

Film promujący Łebę

http://www.youtube.com/watch?v=mhwYzllwE-c

 

Łeba – mapa


Wyświetl większą mapę

 

Źródło: własne / najlepszy-wypoczynek.pl / Wikipedia

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading