Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część czwarta, ostatnia.

Szumy na rzekach Tanew i Sopot na Roztoczu (fot. poland.gov.pl)No i dojechaliśmy do końca naszej przygody z najpiękniejszymi miejscami w Polsce. Oczywiście to nie koniec naszej pracy w służbie turysto-internautom. Będziemy publikować szersze opisy miejsc w Polsce, godnych odwiedzenia. Przez miniony tydzień mieliśmy przyjemność zaprezentować Wam m.in. takie miejsca w Polsce jak Bagna Biebrzańskie, Dolina Pięciu Stawów, Jaskinia Raj, Maczuga Herkulesa, Mierzeja Helska czy Morskie Oko. Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz przytoczyć „święte słowa” Stanisława Jachowicza -„Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie”. Zapraszamy do lektury ostatniej części z cyklu „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”.

 

Przełom Dunajca

Dunajec pokonuje Pieniny siedmioma pętlami w skalistym kanionie, nad którym wznoszą się liczące 300 metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Spływ przełomem tratwami to od prawie dwóch wieków jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju.

 

Przełom Dunajca (fot. izakopane.eu)
Przełom Dunajca (fot. izakopane.eu)

 

Puszcza Białowieska

Ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim, w którym żadne z drzew – najstarsze liczą prawie pięć wieków – nie zostało posadzone przez człowieka. Strzały białowieskich dębów, najwyższych w Europie, sięgają 30 m wysokości. W puszczy żyje na wolności około 400 żubrów. To największe stado na świecie.

 

Puszcza Białowieska (fot. globalwings.pl)
Puszcza Białowieska (fot. globalwings.pl)

 

Ruchome wydmy pod Łebą

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym – 500 ha ruchomych piasków, największy taki obszar w Europie – w lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Wydmy, z których największa, Łącka, leży 42 m n.p.m., wędrują z zachodnimi wiatrami z prędkością 5 – 10 m rocznie. Podczas jesiennych sztormów można usłyszeć ich „śpiew” wydawany przez niesiony wiatrem piasek.

 

Ruchome wydmy pod Łębą (fot. alchemik / SkyscraperCity)
Ruchome wydmy pod Łębą (fot. alchemik / SkyscraperCity)

 

Szczeliniec Wielki i Błędne Skały w Górach Stołowych

Nad głowami zwiedzających skalne labirynty Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych w Kotlinie Kłodzkiej – powstały one w wyniku wietrzenia płaskich wierzchołków („stoliwa”) Gór Stołowych – wznoszą się korzenie drzew, fantastyczne baszty, bramy, spękane głazy i kamienne postacie z piaskowca, będące jakby dziełem czarnoksiężnika.

 

Szczeliniec Wielki (fot. własne)
Szczeliniec Wielki (fot. własne)

 

Szumy na rzekach Tanew i Sopot na Roztoczu

Na odcinku 400 m wody Tanwi, płynącej głęboką cienistą doliną wśród sosnowych borów Puszczy Solskiej, spadają z szumem z 24 skalnych progów. Powstały one, podobnie jak wodospady w rezerwacie Czartowe Pole na niedalekiej rzeczce Sopot, na liczącej około 100 m wysokości geologicznej krawędzi dzielącej wyżynę Roztocza od Kotliny Sandomierskiej.

 

Szumy na rzekach Tanew i Sopot na Roztoczu (fot. poland.gov.pl)
Szumy na rzekach Tanew i Sopot na Roztoczu (fot. poland.gov.pl)

 

Wodogrzmoty Mickiewicza

Po wiosennych deszczach huk spadających ze skalnych progów wód potoku Roztoka przypomina grzmoty szalejącej w Tatrach burzy. Opisywana, rysowana i fotografowana od połowy XIX w. kaskada na krawędzi doliny Białki – składająca się z trzech większych (Wodogrzmot Wyżni, Pośredni i Niżny) i kilku mniejszych wodospadów – ma łącznie ponad 100 m wysokości.

 

Wodogrzmoty Mickiewicza (fot. Wikipedia)
Wodogrzmoty Mickiewicza (fot. Wikipedia)

 

Żródło: własne / rp.pl

Comments 2 Responses

  1. wieniumorski 17 kwietnia 2011

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading