Rejowiec Fabryczny – przemysłowe miasto w zieleni

Logo Rejowca FabrycznegoA może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do… Rejowca Fabrycznego? Warto odwiedzić wschodnią część województwa lubelskiego. Przy okazji urlopu na Roztoczu trzeba koniecznie odwiedzić Rejowiec Fabryczny. Jest to jedno z najmłodszych miast Polski. W przyszłym roku będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Swoje powstanie zawdzięcza przemysłowi cementowemu. W latach 1914 – 1924 powstała tu fabryka cementu, przekształcona w latach pięćdziesiątych w cementownię „Pokój”. Dla jej pracowników powstały w pobliżu osiedla mieszkaniowe, a miejscowość nazwano Rejowcem Fabrycznym. Miasteczka nie można mylić z wsią Rejowiec, oddaloną o 5 km od granic miasta. Wieś i miasto wzięły nazwy od nazwiska renesansowego poety, Mikołaja Reja, który był właścicielem wsi i kilku folwarków w okolicy.

Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Rejowiec Fabryczny, mimo że  to miejscowość przemysłowa, jest pełen zieleni. Łąki i lasy wręcz wdzierają się w osiedla mieszkaniowe. Turystów tu jeszcze niewielu, ale warto zjechać z drogi Lublin – Chełm, żeby zobaczyć to miasto i okolice. W pobliżu znajduje się Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu z siedliskami ciekawej i rzadkiej fauny i flory oraz 140-hektarowe stawy rybne. Przebiega tu czerwony szlak turystyczny.

Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu (fot. rejowiec.pl)
Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu (fot. rejowiec.pl)

Garncarstwo i bednarstwo w Rejowcu Fabrycznym

Miasto jest znane nie tylko z cementowni. Od wieków na tych terenach zajmowano się garncarstwem i bednarstwem. Wyroby miejscowych rzemieślników eksportowane są obecnie do wielu krajów świata. Zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem pobliska wieś Pawłów zaprasza na warsztaty garncarskie organizowane w lipcu każdego roku. W mieście jest tylko jeden zabytek –  to dwór Kiwerskich z końca XIX wieku. Obecnie mieści się tu MOK „Dworek”.

Przemysł bednarski w Rejowcu Fabrycznym (fot. rejowiec.pl)
Przemysł bednarski w Rejowcu Fabrycznym (fot. rejowiec.pl)

Zespół dworsko-parkowy w Rejowcu Fabrycznym

Turyści koniecznie muszą zwiedzić zespół dworsko-parkowy Stajne-Polesie, gdzie zachowało się wiele okazałych drzew. Wiekowe dęby można też zobaczyć w parku Lasek-Dębinka.

Dla miłośników przyrody Rejowiec Fabryczny i okolice to bardzo atrakcyjne miejsca. Z Chełma i Lublina to zaledwie „rzut beretem”, z Warszawy (gdzie możemy odwiedzić piękny pensjonat Bobrowy Staw) – tylko 240 km. Można przyjechać pociągiem lub samochodem, a po okolicy poruszać się rowerami. Na turystów czekają gościnni właściciele gospodarstw agroturystycznych.

Zespół dworsko-parkowy Stajne - Polesie w Rejowcu Fabrycznym (fot. rejowiec.pl)
Zespół dworsko-parkowy Stajne – Polesie w Rejowcu Fabrycznym (fot. rejowiec.pl)

 

Nocleg w pobliżu Rejowca Fabrycznego

Zarówno w Rejowcu Fabrycznym jak i w jego okolicach znajdziemy wiele atrakcyjnych gospodarstw agroturystycznych oraz różnego rodzaju pensjonatów i pokoi do wynajęcia.

Cementownia w Rejowcu Fabrycznym (fot. rejowiec.pl)
Cementownia w Rejowcu Fabrycznym (fot. rejowiec.pl)

 

Centrum Rejowca Fabrycznego z lotu ptaka (fot. rejowiec.pl)
Centrum Rejowca Fabrycznego z lotu ptaka (fot. rejowiec.pl)

 

Stadion zespołu Sparta Rejowiec Fabryczny (fot. rejowiec.pl)
Stadion zespołu Sparta Rejowiec Fabryczny (fot. rejowiec.pl)

Film promocyjny

Źródło: własne / Rejowiec.pl

One Response

  1. Glenda 7 lutego 2012

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading