A może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do… Rejowca Fabrycznego? Warto odwiedzić wschodnią część województwa lubelskiego. Przy okazji urlopu na Roztoczu trzeba koniecznie odwiedzić Rejowiec Fabryczny. Jest to jedno z najmłodszych miast Polski. W przyszłym roku będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Swoje powstanie zawdzięcza przemysłowi cementowemu. W latach 1914 – 1924 powstała tu fabryka cementu, przekształcona w latach pięćdziesiątych w cementownię „Pokój”. Dla jej pracowników powstały w pobliżu osiedla mieszkaniowe, a miejscowość nazwano Rejowcem Fabrycznym. Miasteczka nie można mylić z wsią Rejowiec, oddaloną o 5 km od granic miasta. Wieś i miasto wzięły nazwy od nazwiska renesansowego poety, Mikołaja Reja, który był właścicielem wsi i kilku folwarków w okolicy.
Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu
Rejowiec Fabryczny, mimo że to miejscowość przemysłowa, jest pełen zieleni. Łąki i lasy wręcz wdzierają się w osiedla mieszkaniowe. Turystów tu jeszcze niewielu, ale warto zjechać z drogi Lublin – Chełm, żeby zobaczyć to miasto i okolice. W pobliżu znajduje się Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu z siedliskami ciekawej i rzadkiej fauny i flory oraz 140-hektarowe stawy rybne. Przebiega tu czerwony szlak turystyczny.
Garncarstwo i bednarstwo w Rejowcu Fabrycznym
Miasto jest znane nie tylko z cementowni. Od wieków na tych terenach zajmowano się garncarstwem i bednarstwem. Wyroby miejscowych rzemieślników eksportowane są obecnie do wielu krajów świata. Zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem pobliska wieś Pawłów zaprasza na warsztaty garncarskie organizowane w lipcu każdego roku. W mieście jest tylko jeden zabytek – to dwór Kiwerskich z końca XIX wieku. Obecnie mieści się tu MOK „Dworek”.
Zespół dworsko-parkowy w Rejowcu Fabrycznym
Turyści koniecznie muszą zwiedzić zespół dworsko-parkowy Stajne-Polesie, gdzie zachowało się wiele okazałych drzew. Wiekowe dęby można też zobaczyć w parku Lasek-Dębinka.
Dla miłośników przyrody Rejowiec Fabryczny i okolice to bardzo atrakcyjne miejsca. Z Chełma i Lublina to zaledwie „rzut beretem”, z Warszawy (gdzie możemy odwiedzić piękny pensjonat Bobrowy Staw) – tylko 240 km. Można przyjechać pociągiem lub samochodem, a po okolicy poruszać się rowerami. Na turystów czekają gościnni właściciele gospodarstw agroturystycznych.
Nocleg w pobliżu Rejowca Fabrycznego
Zarówno w Rejowcu Fabrycznym jak i w jego okolicach znajdziemy wiele atrakcyjnych gospodarstw agroturystycznych oraz różnego rodzaju pensjonatów i pokoi do wynajęcia.
Film promocyjny
Źródło: własne / Rejowiec.pl
Ja! Ja! Niech no tylko będzie ładna podoga.