Nieborów i Arkadia – w krainie szczęśliwości

Pałac Radzwiłłów w Nieborowie to prawdziwa gratka dla miłośników pięknych, pałacowych wnętrz. Jest jedną z najbardziej okazałych rezydencji maganckich w Polsce oraz miejscem szczególnie lubianym przez filmowców. Turystów zachwyca nie tyko pięknem architektury i wystroju, ale także wspaniałym parkiem w stylu romantycznym.

Skarby Radziwiłłów1024px-Poland_Nieborów_Palace_008
Radziwłłowie należeli do najwświetniejszych rodów maganckich w dawnej Polsce, nic więc dziwnego, że pozostawiona przez nich rezydencja zachwyca rozmachem i bogatym wystrojem. Znany nam dziś barokowy pałac magnacki zaprojektowany przez Tylmana z Gameren powstał na miejscu drewnianego dworu, który istniał tu już w średniowieczu. W pałacu znajduje się dziś muzuem wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX w., którego ekspozycje powstały w oparciu o oryginalne wyposażenie i bogate pałacowe kolekcje. Zobaczymy w nim m.in.: zbiory majoliki, bibliotekę z około 12. tysiącami tomów starodruków i dwoma globusami z XVII wieku wykonanymi przez włoskiego kartografa Vincenzo Marię Coronelliego, odkupionymi w 1805 r. od późniejszego króla Francji Ludwika XVIII, cykl portretów królów polskich autorstwa Bacciarellego, słynne kopie rzeźb, taki jak Głowa Niobe i Biust Rzymianki, ozdobne piece kaflowe i ceramikę artystyczną pochodzącą z manufaktury majoliki założonej Michała Piotra Radziwiłła.

nieborówMityczna Arkadia
Obok rezydencji zachowały się dawne budynki gospodarcze: dwie oranżerie, browar, stajnia, wozownia, pawilon myśliwski oraz park karjobrazowy w stylu francuskim z XVII-XVIII w. Słynna Arkadia to drugi park stworzony w końcu XVIII w. przy współpracy architekta Bogumiła Zuga oraz Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Arkadia to według ówczesnej mody park romantyczny, stylizowany na mityczną krainę szczęśliwości, o czym przypominają budwole w stylu antycznym: światynia Diany, Jaskinia Sybilli, mur z kariatydami, Przybytek Arcykapłana. Nieborowska Arkadia uznawana była za jeden z najpiękniejszych parków Europy. Także dziś przyciąga rzesze turystów pragnących wczuć się w niesamowity klimat tamtej epoki.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading