Polacy lubią podróżować solo, bo cenią niezależność i wolność wyboru

Agencja badawcza Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com, wyszukiwarki tanich lotów i podróży oraz firmy traveltech, spytała Polaków oraz mieszkańców regionu Europy Środkowo – Wschodniej o to, czy podróżują razem czy w pojedynkę i co skłania ich do podróży solo. Okazuje się, że około 25% mieszkańców krajów objętych badaniem (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunią) praktykują samotne podróże, natomiast Polacy są w zdecydowanej czołówce – 38% respondentów, pozostawiając w tyle mieszkańców Rumunii (14,5%). Powód? Ankietowani przyznają, że w podróżach solo cenią wolność, niezależność i możliwość robienia tego, co chcą i kiedy chcą w zakresie swojego wakacyjnego budżetu. W Polsce tę formę odpoczynku praktykuje aż 44,5% mężczyzn versus 31,4% kobiet. Dodatkowo, jak wskazuje Kiwi.com, rodzi się nowy trend – solomooning, czyli spędzenia miesiąca miodowego w pojedynkę.

Podróżujemy solo

Wyniki badań zleconych przez Kiwi.com pokazują, że podróże solo zyskują na popularności. I nie są to wyjazdy służbowe, a zupełnie prywatne. Na pytanie: czy podróżujesz solo? twierdząco odpowiedziało aż 38% respondentów z Polski – na tle krajów objętych badaniem to najwyższy wynik (Czesi: 27,6%, Słowacy: 26%, Węgrzy: 26%, Rumuni: 14,5%).

W Polsce mężczyźni okazują się być w czołówce – aż 44,5% podróżuje solo versus 31,4% kobiet. Warto dodać, że  trend ten jest międzypokoleniowy i dotyczy przedstawicieli zarówno najmłodszego pokolenia Z, jak i seniorów.

Niemal co czwarty ankietowany (24,4%) choć dotąd nie podróżował w pojedynkę, chciałby spróbować. Co ciekawe, niemal tyle samo mężczyzn (25,3%), co kobiet (23,4%) zadeklarowało taką chęć. Znacznie więcej kobiet (45,2%) niż mężczyzn (30,2%) nie chciałoby podróżować w pojedynkę, nawet gdyby miało taką możliwość.

Co skłania nas do podróżowania w pojedynkę?

Przede wszystkim niezależność i wolność wyboru – to koronny argument nie tylko wśród ankietowanych z Polski (49,6%), ale również z pozostałych krajów. Co ciekawe, jest on niemal równie ważny bez względu na płeć, a także wiek ankietowanych.

Respondenci twierdzą, że podróżując w pojedynkę można łatwiej nawiązywać znajomości i poznawać ludzi (20% ankietowanych), a także przenikać w lokalną kulturę i społeczność, po to, by autentyczniej przeżywać i doznawać nowych wrażeń (21,9%).

Solomooning lub unimoon

Z ponad 1500 hashtagami na Instagramie #solomon — lub unimoon — to nowy trend, który odnosi się do nowożeńców, którzy decydują się spędzić miesiąc miodowy bez małżonka. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na spędzenie miesiąca miodowego bez ukochanej osoby? Dla niektórych dostosowanie planów podróży poślubnej jest czymś, w czym nie chcą iść na kompromis.

Planowanie samotnej podróży i wyruszanie na samotną przygodę to oznaka indywidualizacji, która ostatnio została uznana za zdrową dla związku kochanków. Inne rozumowanie może również wynikać z powiedzenia, że ​​musisz najpierw pokochać siebie, zanim pozwolisz innym ludziom cię pokochać. Powody, dla których warto podróżować samotnie, mogą być różne dla każdego i mogą obejmować różne zainteresowania lub konflikty w harmonogramie. Wspólny miesiąc miodowy jest ważny dla nawiązania silnego związku Jednak niektórym osobom pomysł tak wczesnego rozstania się z partnerem może wydawać się sprzeczny z intuicją. – mówi Eliška Řezníček Dočkalová, dyrektor ds. doświadczenia klienta w Kiwi.com.

TOP kierunki dla podróżujących solo

Dla tych, którzy chcą podróżować w pojedynkę, ale nie wiedzą od czego zacząć, Kiwi.com przygotowała propozycję najlepszych miejsc  w bardzo konkurencyjnej cenie:

Stolica Szkocji, Edynburg, to nie tylko ośrodek kultury i sztuki, ale miasto słynące ze swoich festiwali. Należą do nich mi.n. Międzynarodowy Festiwal Książki, w którym bierze udział ponad 1000 autorów, czy Edinburgh Fringe, największy na świecie festiwal sztuki. Dodatkowo malownicze zamki i krajobrazy Szkocji zachwycają każdego. Na Kiwi.com znajdziesz najtańszą opcję podróży. Ceny zaczynają się od 73 EURO.

Dlaczego by nie udać się do Reykjaviku? Stolica Islandii ma do zaoferowania wiele zabytków i atrakcji, które przypadną do gustu zarówno miłośnikom kultury, przyrody z legendarnymi wulkanami i obserwatorami, jak i entuzjastom życia nocnego. W Reykjaviku znajdziesz mnóstwo atrakcji, począwszy od islandzkiej dzikiej przyrody, przez podziwianie lokalnej architektury i sztuki ulicznej, po jedzenie światowej klasy kuchni. Najtańsze opcje lotów na Islandię jest dostępne są na Kiwi.com Ceny zaczynają się już od 59 EUR.

Miłośnicy słońca i gorącej, południowej atmosfery powinni wybrać się do Gruzji. Większość turystów przybywających tu lądując na lotnisku w Kutaisi omija miasto i od razu kieruje się do Tbilisi lub Batumi. Cóż, jeśli masz czas w planie podróży do Gruzji, zdecydowanie powinieneś uwzględnić zwiedzanie Kutaisi. Zaskoczy Cię, jak fajne i interesujące jest to miasto, a lokalna gościnność wyjątkowa i urzekająca. Poczujesz się tu jak w domu! Sprawdź na Kiwi.com najlepszy czas na podróż – bilety lotnicze zaczynają się od 46 EUR.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading