Brenno – dobre miejsce na odpoczynek

Jezioro Breńskie (fot. naszebrenno.blogspot.com)Brenno to urocza wieś położona niedaleko Leszna w województwie wielkopolskim. Znajduje się w obrębie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, który zachowuje wszystkie cechy krajobrazu polodowcowego. Urozmaicona rzeźba parku jest rezultatem ostatniego zlodowacenia, kiedy to lodowiec wyżłobił olbrzymie rynny. W taki sposób powstały wśród lasów i łąk 24 jeziora. Wśród nich jest jezioro Białe oraz Breńskie, w pobliżu których rozciąga się wieś Brenno.

Wczasowiczów oraz turystów weekendowych zapraszają gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodki wypoczynkowe usytuowane na półwyspie Ostrów nad jeziorem Białym. Można tu w atrakcyjny i aktywny sposób odpocząć. Są tu doskonałe warunki do wędkowania, pływania, uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Duże obszary leśne zachęcają do spacerów, podglądania przyrody, zbierania jagód i grzybów. Niektóre gospodarstwa agroturystyczne mają do zaproponowania gościom przejażdżki bryczką oraz jazdę konną. Miłośników kajakarstwa z pewnością zachwyci atrakcyjny Szlak Konwaliowy (nazwa pochodzi od Wyspy Konwaliowej, gdzie rośnie rzadki gatunek konwalii z różowym żyłkowaniem płatków) prowadzący przez kilkanaście jezior połączonych kanałami. Spływ przez całą trasę trwa trzy dni, ale można ją dowolnie skracać. Trasa nie jest trudna, doskonale się tu sprawdzą kajakarze, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z tym sportem.

Brenno to idealne miejsce do odpoczynku zarówno dla turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych oraz dla rodzin z dziećmi. Zwolennicy nieskażonej natury, amatorzy – przyrodnicy odnajdą w pobliżu  miejsca, gdzie można podziwiać rzadkie gatunki fauny i flory. Koniecznie trzeba zobaczyć wspomnianą Wyspę Konwaliową, także rezerwat Torfowisko nad jeziorem Świętym i rezerwat Jezioro Trzebidzkie.

Zabytkowy wiatrak we wsi Brenno (fot. srodawlkp.org)
Zabytkowy wiatrak we wsi Brenno (fot. srodawlkp.org)

Warto przyjechać do Brenna na weekend a także na dłuższy wypoczynek, któremu sprzyja cisza i spokój. Można się tu zrelaksować, odstresować i nabrać sił. Widzą o tym mieszkańcy nieodległych miast: Leszna, Głogowa i Zielonej Góry. Na turystów, którzy dotąd tu nie trafili, jak i na tych już zauroczonych leśnymi krajobrazami, przyozdobionymi taflami jezior,  czekają gościnni gospodarze.

 

Film promocyjny:

 

Lokalizacja:


Wyświetl większą mapę

Źródło: Własne / Wikipedia

Comments 2 Responses

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading