Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Porcelana jest jednym z najpiękniejszych materiałów wykorzystywanych w rzemiośle artystycznym. Fascynujący proces powstawania wyrobów z porcelany można prześledzić na własne oczy w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Porcelanowa stolica Polski

żywe muzeum porcelany
fot. polskieradio.pl

Porcelana to rodzaj białej ceramiki wytwarzanej z mieszanki glinki kaolinowej, kwarcu i skalenia. Historia jej wyrobu rozpoczęła się już w VII stuleciu w Chinach, a do Europy trafiła w wieku XVII. Tajemnica wytwarzania porcelany została szybko przejęta przez rzemieślników na ziemiach polskich, gdzie zaczęły powstawać pierwsze zakłady produkcyjne. Jednym z najstarszych jest założona w 1790 roku, działająca do dziś fabryka porcelany w Ćmielowie, słynna nie tylko dzięki doskonałości swoich wyrobów, ale także niezwykłego muzeum.

Tajemnice porcelany

zywe muzuem porcelany
fot. turystyka.wp.pl

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. „Na żywo” możemy w nim obejrzeć tajemniczy, niegdyś pilnie strzeżony, proces wyrobu porcelany. Dodajmy, proces złożony i niezwykle pracochłonny. Zwiedzanie w zależności od wybranego poziomu może zająć od 45 minut do 3 godzin! W tym czasie na własne oczy przekonamy się jak wyglądają poszczególne etapy przygotowania porcelanowych cudeniek: powstawanie formy, czyszczenie, szkliwienie, malowanie, wypalanie, będziemy także mogli wejść do zabytkowego, największego w tej części Europy pieca do wypalania porcelany. Na uczestników zwiedzania czekają liczne niespodzianki, np. degustacja „Małpiego Likieru” podawanego w czekoladowych kieliszkach. Warto dodać, że ćmielowskie muzeum zostało docenione w ostatniej edycji rankingu „7 cudów Polski” organizowanym przez National Geographic, w którym zajęło drugie miejsce.

Zdjęcie główne: www.turystyka.cmielow.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading