Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Wszystkie dzieci kochają słodkości, zresztą nie tylko one. Jeśli szukacie miejsca, w którym będziecie mogli przeżyć ciekawą lekcję historii, świetną zabawę, a do tego prawdziwą ucztę zmysłów, koniecznie zaplanujcie wizytę w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu.

Toruńskie skarby

żywe muzeum piernika
fot. torun.pl

Toruń to piękne i niezwykle interesujące miasto. Większości z nas kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem oraz słynnymi piernikami. To właśnie tradycyjne korzenne ciastka, a właściwie sposób ich tworzenia i związana z nimi tradycja stały się przedmiotem ekspozycji Żywego Muzeum Piernika. Skąd tan nazwa? Bo muzeum jest interaktywne, w jego wnętrzach odtworzone prawdziwą XVI-wieczną piernikarnię, gdzie produkcja ciastek odbywa się zgodnie z tradycyjną recepturą, z pomocą narzędzi, jakich używano pięć wieków temu.

Pod okiem mistrza

żywe muzuem piernika
fot. torun.pl

W toruńskim muzeum trzeba zapomnieć o wielogodzinnym przechadzaniu się po salach i korytarzach. Zwiedzający przesiewają mąkę, ubijają przyprawy korzenne w moździerzu, a następnie przy pomocy form kształtują własne pierniki, które potem zabierają do domu lub zjadają od razu. Nad pracą czuwa Mistrz Piernikarski i jego pomocnicy – Wiedźma korzenna i czeladnicy. Wizyta w muzeum to doskonała okazja do zobaczenia na własne oczy na czym w dawnych czasach polegał ręczny wyrób produktów w manufakturze pod okiem mistrza, a przy tym to wielka frajda. A gdyby komuś było mało słodkości, w muzeum otwarta jest kawiarnia, gdzie można skosztować pysznych pierników i nabyć kilka na pamiątkę.

Zdjęcie główne: www.torun.naszemiasto.pl