Żyrardów – przemysłowe miasto idealne

Żyrardów to jedno z najciekawszych miast na Mazowszu. Choć jego historia jest stosunkowo krótka, to dzięki powstałym w XIX w. zabudowaniom przemysłowym miasto do dziś stanowi atrakcję wyjątkową w skali Europy.

Żyrardów

Wzorowe miasto robotników

Początki miasta wiążą się z przeniesieniem do wsi Ruda Guzowska fabryki wyrobów lnianych z podwarszawskiego Marymontu w 1833 r. Organizacją zakładu zajął się Filip de Girard, wynalazca używanych w zakładzie maszyn przędzarskich. Od jego nazwiska powstała znana obecnie nazwa miejscowości. W ciągu kolejnych lat w Żyrardowie powstają nowe zabudowania i instytucje, służące poprawie warunków życia pracowników fabryki: osiedla robotnicze, pralnia, szpital, szkoły, ochronka, resursa, kręgielnia oraz kościół. Żyrardów na ówczesnym terytorium Polski  i za granicą był przedstawiany jako wzorcowe miasto przemysłowe, choć równie sławne były częste strajki robotników, dzięki którym miasto zyskało przydomek „czerwony”.

resursa Żyrardów

Tradycja na nowo
Dziś XIX-wieczne zabudowania Żyrardowa są jedynym w Europie zachowanym w całości fabrycznym zespołem urbanistycznym, wpisanym na europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. Jednak ich rola nie ogranicza się wyłącznie do atrakcji turystycznej. Dzięki przeprowadzeniu programu rewitalizacji miasta, pofabryczne budynki zostały zaadaptowane do nowych funkcji. W Starej Przędzalni znajdują się nowoczesne lofty mieszkalne, centrum handlowe i pokoje hotelowe, a wzorowana na angielskich klubach resursa wraz z salą balową, sceną teatralną i przestrzenią wystawienniczą to centrum kulturalne miasta.
Żyrardów to miejsce z niezwykłym klimatem, godne polecenia fanom architektury industrialnej, ale także wszystkim, którzy chcą zwiedzić ciekawe miejsce, łączące historią i nowoczesność.

zdjęcie główne: www.wikimedia.org

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading