Kiedy zwierzęta się nudzą

Zwierzęta domowe szybko przyzwyczajają się do stałej obecności człowieka w ich życiu. Pozostawiane często same w domu zaczynają się nudzić. Bark zajęcia i stymulacji dla naszych pupili może prowadzić do poważnych zaburzeń zachowania, niszczenia naszej własności i problemów behawioralnych ze zwierzęciem. Z braku ludzi zapewniających rozrywkę, nasi domowi podopieczni sami szukają sposobu na nudę niekoniecznie w sposób w pełni akceptowalny przez właścicieli jak, na przykład, gryzienie mebli lub zrzucanie przedmiotów z półek. Pozostawiane na zbyt długo zwierzęta mogą także poszukiwać naszej uwagi poprzez niewłaściwe zachowania, głośne i donośne próby komunikowania się z ludźmi, chowanie przedmiotów należących do właściciela, drapanie a nawet gryzienie.

Nudzący się pies może dokonać zniszczeń w ogródku i umeblowaniu. Z kolei kot będzie próbował polować na ludzi lub budzić ich w środku nocy głośno domagając się uwagi. Jeśli więc twój kot bez przerwy wspina się po ścianach lub zrzuca przedmioty z półek a pies próbuje wykopać dziurę w dywanie lub co dziennie ściąga zasłony z okien – być może najwyższy czas pomyśleć, jak zapewnić im właściwy poziom rozrywki.

Instynkt łowcy

Psy i koty, tak samo jak ludzie, potrzebują ciągłej intelektualnej rozrywki oraz fizycznej aktywności. Dzikie zwierzęta zapewniają ją sobie podczas zdobywania pokarmu, nasze domowe pupile potrzebują znaleźć inny sposób zaspokojenia swoich pierwotnych instynktów łowieckich. Umożliwić im to możemy za pomocą specjalnie skonstruowanych zabawek, które zmuszą nasze zwierzęta do kombinowania i poszukiwania ukrytych w nich smakołyków. Dzięki temu spożycie całego posiłku będzie wymagało nieco wysiłku i zajmie nieco czasu.

Jeśli jednak nie chcemy inwestować w kolejne psie i kocie akcesoria, możemy sami pobawić się w ukrywanie zdobyczy. Wystarczy przestawić miskę z jedzeniem lub poukrywać w zakątkach naszego domu ulubione smaczki naszych pupili.

Ruch to zdrowie

Lekarstwem na zwierzęcą nudę oraz ważnym czynnikiem utrzymującym domowe zwierzęta w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej jest odpowiednia dawka ruchu.

Poza zwyczajowym porannym i wieczornym spacerem z psem, pomyślmy także o dłuższej przechadzce dla rozrywki. Możemy razem z naszym psim kompanem odkrywać nowe ulice na naszym osiedlu lub pobawić się piłką na pobliskiej łące.

Nasz kot będzie natomiast zachwycony pólkami, po których może skakać, kocim drapakiem do samego sufitu oraz licznymi schowkami. Doceni również codzienną zabawę z właścicielem. W ruch powinny pójść kocie wędki, piłeczki lub myszki. Dla wielu kotów ukochaną zabawką jest zwykły kawałek sznurka lub wskaźnik laserowy.

Najważniejsze na końcu

Nie zapominajmy również, że dla naszych domowych pupili ważny jest także kontakt z właścicielem. Samo kupno zabawek, nawet tych najnowocześniejszych i interaktywnych, nie zastąpi czasu spędzonego z ukochanym człowiekiem. 15 minut wspólnej zabawy i kilka minut głaskania zapewni naszym zwierzętom pełnię szczęścia, a nam spokojny, nie przerwany sen i brak trosk o stan naszych mebli oraz ogrodu.