Zwiedzamy Ziemię Kłodzką

Region Ziemi Kłodzkiej to jeden z ciekawszych turystycznych zakątków Polski. Zachwyca zarówno miłośników przyrody, jak i wielbicieli dzieł rąk ludzkich.

ziemia kłodzka

Niezwykłe Góry Stołowe
Jedną z głównych przyrodniczych atrakcji Ziemi Kłodzkiej są Góry Stołowe. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały to rezerwaty z jedynymi w Polsce niezwykle malowniczymi formacjami piaskowcowymi. Niesamowite wrażenie robi także urzekająca Jaskinia Niedźwiedzia. Z 3000 metrów podziemnych labiryntów turyści mogą przejść szlak długości 500 metrów. Z kolei w Międzygórzu warto zobaczyć 28 metrowy wodospad Wilczki.

ziemia kłodzka

Chopin, czaszki i ruchome szopki
Sercem regionu jest Kłodzko, miasto o długiej tradycji, o której świadczą wysokiej klasy zabytki gotyckie i barokowe. W Kudowie-Czermnej można obejrzeć niezwykłą kaplicę czaszek z 1776 r., a w Dusznikach-Zdroju młyn papierniczy z 1605 r. i dworek Fryderyka Chopina. Z początkiem sierpnia co roku odbywa się w nim najstarszy na świecie, trwający nieprzerwanie od 1946 r. festiwal chopinowski. W Ziemi Kłodzkiej znajdują się dwie ważne miejscowości pielgrzymkowe – Wambierzyce i Bardo. Świątynie zawierają cenne eksponaty sztuki religijnej w tym słynące z cudów figury Matki Boskiej i przyciągające największą uwagę turystów ruchome szopki.

Kotlina Kłodzka to także zagłębie miejscowości uzdrowiskowych. Polanica, Kudowa, Duszniki i Lądek to znane uzdrowiska, przyciągające kuracjuszy wodami leczniczymi i specyficznym mikroklimatem. Wraz piękną architekturą i zachwycającą przyrodą te niewielkie miejscowości, są świetnym miejscem na spokojny wypoczynek.

źródła obrazka: www.pokojesasanka.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)