Do zobaczenia w Sudetach – Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedno z najciekawszych miejsc nie tylko w Sudetach, ale całych polskich górach. Zdecydowanie najpopularniejszym fragmentem tego pasma są Błędne Skały, które dostarczają niesamowitych widoków i przeżyć. Co jeszcze warto zobaczyć podczas wycieczki w Góry Stołowe?

Wśród wielu pasm Sudetów Góry Stołowe są jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc. Ich wyjątkowość polega na niezwykłym ukształtowania – góry płytowe są w Europie dość rzadkim zjawiskiem. Skały Gór Stołowych przybierają szczególne formy w Błędnych Skałach. Jest obszar ścisłej ochrony znajdujący się na wysokości 853 m n.p.m, w którym można podziwiać niezwykłe kształty skał sięgające nawet 11 metrów. Na tym terenie znajduje się także mnóstwo skalnych labiryntów. W tym miejscu można puścić wodze fantazji i poczuć się jak w zupełnie innym świecie. Nie bez powodu krajobrazy Błędnych Skał pojawiają się w baśniowej ekranizacji „Opowieści z Narni” Andrew Adamsona.

Kolejny obowiązkowy punkt programu wycieczki po Górach Stołowych to Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt pasma. Co prawda jego wysokość nie przekracza 1000 m (wynosi 919 m n.p.m.), ale widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. Widać stąd Karkonosze, Góry Kamienne, Góry Sowie i pasma po czeskiej stronie. Zdobycie Szczelińca nie jest trudne, ułatwia je 655 schodków prowadzących do schroniska.

Inne atrakcje Gór Stołowych to m.in. kaplica czaszek w Czermnej, fort Karola oraz pobliskie miejscowości: uzdrowiskowy Lądek Zdrój i Duszniki Zdrój, malownicze Kłodzko czy miasta czeskie.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading