Do zobaczenia w Gnieźnie – Drzwi Gnieźnieńskie

Te najsłynniejsze w Polsce drzwi od wieków stanowią jeden z najważniejszych polskich zabytków. Wykonane z brązu wrota do dziś zachwycają kunsztowną dekoracją, a zawarta w niej treść jest cennym materiałem dla wszystkich miłośników rodzimej historii. Będąc w Gnieźnie, koniecznie trzeba im poświęcić nieco czasu.

Królewska brama

drzwi gnieźnieńskie
fot. polskaniezywykla.pl

Słynne Drzwi Gnieźnieńskie to ponad trzymetrowe wrota dwuskrzydłowe odlane z brązu. Drzwi obecnie osadzone są w gotyckiej archikatedrze gnieźnieńskiej. Wejście w którym je zawieszono zmieniało nazwę, ale zawsze budziło skojarzenia z wyjątkowością i świetnością dzieła. Historycznie nazwy to: „Brama Królewska”, „Brama Złota” i „Brama Spiżowa”. Osiemnaście kwater ukazuje płaskorzeźbione sceny z życia św. Wojciecha, patrona katedry i Królestwa Polskiego. Historia świętego Wojciecha przedstawiona na Drzwiach Gnieźnieńskich rozpoczyna się w lewej dolnej kwaterze od narodzin późniejszego męczennika, a kończy na prawej dolnej z wyobrażeniem złożenia patrona Polski do grobu. Dekoracje Drzwi Gnieźnieńskich nie były wyłącznie opowieścią o życiu świętego patrona. Przedstawione na nich sceny służyły zarówno ewangelizowaniu wiernych, jak i głosiły chwałę panów świeckich.

Pomnik historii

drzwi gnieźnieńskie
fot. tupowstalapolska.pl

Otwierano je w największe święta, w dniu koronacji lub ingresów arcybiskupich, podczas zjazdów i odwiedzin kolejnych władców, a także dla konduktów pogrzebowych panującej rodziny Piastów. Drzwi Gnieźnieńskie przez wszystkie wieki uważane były za dzieło wybitne, dlatego z wielką skrupulatnością poddawano je naprawom i konserwacjom, a dziś, mimo lat, możemy je podziwiać w tak dobrym stanie.

Zdjęcie główne: www.kolomedivi.umk.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading