Zimowe atrakcje Podlasia

Jeśli ferie zimowe, to tylko góry? Niekoniecznie. W innych regionach Polski nie brakuje mniej oczywistych, ale bardzo ciekawych, pięknych i pełnych atrakcji miejsc, w których można poszaleć na śniegu, pozwiedzać albo po prostu zrelaksować się. Jednym z nich jest Podlasie.

Podlasie większości z nas kojarzy się ze skrzyżowaniem kultur, sielskością i pełnymi uroku, malowniczymi krajobrazami – i to wszystko prawda. Zwykle o zwiedzaniu Podlasia myślimy w sezonie letnim, tymczasem zimą ten przebogaty turystycznie region ma do zaoferowania nie mniej, a może nawet więcej atrakcji.

Ruska bania – tradycyjna rosyjska sauna na Podlasie trafiła za sprawą staroobrzędowców i szybko rozprzestrzeniła się na cały region. Jej charakterystyczne elementy to smaganie brzozowymi witkami oraz kąpiel w zimnej wodzie tuż po wyjściu z bani.

Spacery w bajkowej scenerii – Puszcza Knyszyńska, Białowieska, Biebrzański Park Narodowy to miejsca, które zimą wyglądają cudownie. Niezliczone trasy spacerowe dają możliwość doskonałego odpoczynku i obcowania z dziką przyrodą.

Co nieco dla narciarzy – zapaleni narciarze nie muszą żałować, wybierając zimą Podlasie, a nie góry. Ośrodek w Szlemencie oferuje 10 tras zjazdowych o różnych długościach. Na Podlasiu panują też doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i nordic walking.

Jazda konna i kuligi – marzy wam się zimowa przejażdżka saniami rodem z ekranizacji sienkiewiczowskiej Trylogii? Podlaskie gospodarstwa agroturystyczne zorganizują kulig i ognisko z kiełbaskami. Zachwyceni zimową scenerią z dużą ilością tras, będą także amatorzy jeździectwa.

Miasteczka z historią – ferie na Podlasie można także spędzić zwiedzając. Ciekawostki i prawdziwe perły wśród zabytków znajdziemy nie tylko w najbardziej znanych miejscowościach – Białymstoku, Białej Podlaskiej, Supraślu, ale także mniej znanych, urokliwych miasteczkach, takich jak Drohiczyn czyn Janów Podlaski ze słynną stadniną koni arabskich.