Poważnym problemem współczesnego świata jest gwałtowny rozwój schorzeń i chorób cywilizacyjnych, które coraz częściej przyjmują postać przewlekłą. Należą do nich między innymi: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, nadwaga i otyłość, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, zespół przewlekłego zmęczenia, osteoporoza, nerwica czy depresja. Większość chorób cywilizacyjnych jest efektem wszechobecnego stresu, pośpiechu, nadmiaru codziennych obowiązków, niewłaściwej diety, braku odpoczynku oraz ograniczonej aktywności fizycznej.
Zasady zdrowego stylu życia
Zdaniem naukowców, lekarzy i dietetyków istnieje możliwość uniknięcia wielu niebezpiecznych schorzeń i dolegliwości poprzez prowadzenie tzw. zdrowego stylu życia. Wystarczy każdego dnia przestrzegać kilu podstawowych, prostych zasad, aby cieszyć się przez długie lata doskonałą formą i samopoczuciem. Lepszą jakość życia gwarantują przede wszystkim:
- aktywność fizyczna i ćwiczenia relaksacyjne;
- naturalna żywność i świadome odżywianie (wybór produktów i technik przygotowywania posiłków, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka);
- odpowiednia ilość snu;
- systematyczne wykonywanie profilaktycznych badań medycznych
- oraz unikanie używek, takich jak alkohol czy nikotyna.
Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko pojawienia się i rozwoju wielu niebezpiecznych schorzeń oraz chorób cywilizacyjnych. Pozytywnie wpływa na wygląd zewnętrzny człowieka i samopoczucie. Racjonalna dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną i odpowiednią ilością snu wzmacnia organizm. Osoby, które przestrzegają podstawowych zasad zdrowego stylu życia znacznie rzadziej borykają się z niskim poczuciem własnej wartości, depresją czy nerwicami.
Aktywność fizyczna
Ciało ludzkie stworzone jest do ruchu, który pozytywnie wpływa na kondycję i stan zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy dorosły człowiek potrzebuje co najmniej trzydzieści minut aktywności fizycznej dzienne o umiarkowanej intensywności prze pięć dni w tygodniu lub co najmniej dwadzieścia minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez trzy dni w tygodniu. Zdaniem wielu współczesnych naukowców wystarczy zaledwie kilkanaście minut spaceru dziennie, aby wzmocnić organizm i poprawić swoje samopoczucie.
Zmiana nawyków żywieniowych
Jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana i racjonalna dieta, opierająca się na aktualnej Piramidzie Zdrowego Żywienia. Zdaniem specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w codziennym menu każdego człowieka powinny znaleźć się produkty z różnych grup żywności, które dostarczą składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania (białe, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów). Należy spożywać pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co trzy – cztery godziny). Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają również ograniczenie w diecie soli i tłuszczów, a także eliminację cukru i słodyczy.
Jak przygotowywać zdrowe posiłki?
Dietetycy oraz specjaliści do spraw żywienia podkreślają, że ogromny wpływ na jakość posiłków jest sposób ich przygotowywania. W trakcie obróbki termicznej, pod wpływem wysokiej temperatury produkty tracą większość drogocennych substancji odżywczych. Na szczęście nowoczesne techniki kulinarne oraz naczynia (np. marki Philipiak) pozwalają zachować witaminy i minerały zawarte w żywności, a także naturalny smak i aromat poszczególnych składników. Coraz większą popularnością, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów cieszy się gotowanie na parze, gotowanie w niewielkiej ilości wody oraz smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu.
Philipiak – promocja zdrowego stylu życia
Promowanie zdrowego stylu życia stanowi misję wielu współczesnych firm, do których należy Philipiak. Znany i ceniony na polskim rynku producent i dystrybutor innowacyjnych naczyń, sztućców i zestawów porcelany od kilkunastu lat organizuje tzw. Obiady Czwartkowe w najbardziej ekskluzywnych lokalach warszawskich. Głównym celem spotkań jest promocja lepszego odżywiania, edukacja i dążenie do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych w społeczeństwie.
You must be logged in to post a comment.