Kolka wątrobowa, w odróżnieniu od zwykłej kolki, która dopada nas czasem po wysiłku, może być objawem poważnych problemów trawiennych. Jeśli nagły, kłujący ból pojawia się po zjedzeniu tłustych lub smażonych potraw, warto zbadać stan swojej wątroby. Co zrobić, gdy niespodziewanie dopadnie nas kolka wątrobowa?
Gdy zjemy za tłusto
Atak kolki wątrobowej może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, np. gdy w trakcie wakacyjnego wyjazdu pozwolimy sobie na apetyczne, ale bardzo tłuste danie. W odróżnieniu od kolki występującej po wysiłku, kolka wątrobowa może trwać nawet kilka godzin. Jej charakterystyczne objawy to silny i ciągły ból po prawej stronie brzucha, który może promieniować do prawej łopatki, a niekiedy także wymioty. Może im towarzyszyć zgaga oraz wzdęcia. Najczęściej przyczyną tego stanu są złogi w pęcherzyku żółciowym, które po zjedzeniu tłustego posiłku powodują gwałtowne i bolesne kurczenie pęcherzyka.
Szybka ulga
Gdy pojawi się kolka wątrobowa, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza, jednak zanim udamy się do gabentu specjalisty, warto wypróbować jeden z domowych sposobów na kolkę wątrobową:
- ulgę w bólu może przynieść przyłożenie do bolącego miejsca ciepłego kompresu lub poduszki elektrycznej,
- podczas ataku na 1-2 dni lepiej zrezygnować ze stałej diety oraz wykluczyć soki i słodzone napoje,
- dieta przy kolce wątrobowej powinna składać się z lekkostrawnych klieków i gotowanych warzyw z niewielką ilością masła.
W aptekach dostępne są także skuteczne środki przeciwbólowe na kolkę watrobową (np.: http://www.nabolbrzucha.pl/rodzaje-bolu/kolka-watrobowa.html), warto mieć je pod ręką, także podczas wakacyjnego wyjazdu.
Zdjęcie główne: www.problemy-gastryczne.pl
You must be logged in to post a comment.