Zdrowie na wakacjach – atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych dolegliwości dermatologicznych o podłozu alergicznym. Choć sucha, swędząca skóra z czerwonym grudkami wymaga specjalnej troski, latem jej stan może się znacznie poprawić. Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji i przestrzegania kilku ważnych zasad.

Słońce i słona woda postrachem AZS

swędząca skóra
fot. atopowezapalenieskory.com

Choć przyczyny AZS nadal nie są do końca wyjaśnione, objawy choroby są na tyle charakterystyczne, że trudne je przeoczyć. Wysuszona, swedząca skóra, na której pojawiają się czerwone grudki może dawać się we znaki już u kilkumiesięcznych dzieci. Leczenie AZS polega przede wszystkim na likwidowaniu objawów poprzez odpowiednią pielęgnację, unikaniu alergenów i stresu. Dla osób walczących z AZS szczególnie korzystną porą jest lato i okres wakacyjnych wyjazdów. Latem, gdy rośnie temperatura powietrza stan skóry wyraźnie się poprawia. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą promieni UV oraz lżejszych ubrań, które nie drażnią ciała. Dobroczynny wpływ na skórę z AZS ma także słona woda i nadmorskie powietrze, dlatego chorym zaleca się wyjazdy do miejscowości zlokalizowanych nad morzem. O czym cierpiący na AZS powinni pamiętać podczas letnich wojaży?

swędząca skóra
fot. polki.pl

1. Morska woda pomoże chorej skórze, pod warunkiem, że po kąpieli weźmiemy prysznic i natłuścimy ją odpowiednim kosmetykiem.
2. Lekka opalenizna pomaga zwalczyć objawy AZS, co nie oznacza, że nie musimy stosować odpowiedniej ochrony skóry. W tym celu najlepsze będą hipoalergiczne kosmetyki z filtrami mineralnymi.
3. Osoby z AZS powinny unikać kąpieli w basenach z wodą chlorowaną. Łagodniej będzie działała woda ozonowana.
4. Podczas urlopu warto zadbać o odpowiedną wilgotność powietrza w miejscu noclegu. Pomóc w tym może higrometr oraz woda w aerozolu do rozpylania w powietrzu.
5. Swędząca skóra nie będzie dokuczać w czasie wyjazdu, jeśli zapewnimy sobie spokojne, sprzyjające relaksowi otoczenie. Unikanie stresu i właściwa pielęgnacja to najlepsze sposoby na AZS.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading