Zdrowie na wakacjach – przeziębienie

Okres jesienno – zimowy to nie jedyny czas, w którym możemy się przeziębić. Na infekcję jesteśmy narażeni także w ciągu lata. Jak nie zepsuć sobie urlopu i uniknąć wakacyjnego przeziębienia?

Uwaga na pogodę

maść
fot. polskieradio.pl

Choć lato to najgorętsza pora roku, także w tym okresie jest wiele okazji, aby „złapać” przeziębienie, zwłaszcza w czasie wakacyjnego urlopu. Zbyt łapczywe picie zimnych napojów i jedzenie lodów dla ochłody może doprowadzić do gwałtownej zmiany temperatury, a w efekcie infekcji górnych dróg oddechowych. Wahania temperatury i niestabilna pogoda w górach, porywisty wiatr nad morzem i częste latem gwałtowne ulewy również sprzyjają wychłodzeniu całego organizmu. Na kąpiel w morzu lub jeziorze czekamy cały rok, jednak jeśli woda będzie zbyt chłodna, szybko wylądujemy w łóżku z temperaturą. Czynników ryzyka jest sporo, jak w takim razie uchronić się przed wakacyjnym przeziębieniem?

Najważniejszy zdrowy rozsądek

maść
fot. portal.abczdrowie.pl

Przede wszystkim należy pamiętać o zabraniu na wakacje ubrań dostosowanych do różnych warunków atmosferycznych. Pod ręką zawsze powinniśmy mieć kurtkę przeciwdeszczową, a dla dzieci także cieplejsze ubranie. Na wakacjach należy koniecznie pamiętać o zasadach higieny. Mycie rąk uchroni nas nie tylko przez infekcją wirusową, ale także pasożytami i grzybami. Na koniec trzeba wspomnieć o najważniejszej sprawie, czyli zdrowym rozsądku. Choć w wakacje warto sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, nie zapominajmy, że jego nadmiar może skończyć się bolącym gardłem, gorączką i katarem w środku lata. A co jeśli pojawią się pierwsze objawy wakacyjnego przeziębienia? Najlepiej reagować od razu i sięgać po preparaty złożone, działające na wszystkie objawy. Infekcję pomoże zwalczyć picie dużej ilości płynów, np. ziołowej herbaty z cytryną, witamina C i rozgrzewająca maść (tutaj) z dodatkiem kamfory i olejku eukaliptusowego.

Zdjęcie główne: www.turystyka.studentnews.pl