Zdrowie na wakacjach – niestrawność

Choć niestrawność najczęściej kojarzy nam się z okresem świąt, równie łatwo można się jej nabawić w czasie wakacyjnego wyjazdu. Ból brzucha, zgaga i dyskomfort mogą popsuć pobyt w najbardziej atrakcyjnym miejscu, dlatego warto wiedzieć jak chronić się przed niestrawnością.

Zbyt tłusto, zbyt szybko

objawy niestrawności żołądka

fot. zdrowie.gazeta.pl

Wakacje to nie tylko okazja do relaksu i korzystania z różnego rodzaju atrakcji, ale także  do kosztowania wielu pysznych, choć nie zawsze zdrowych potraw. Jedzenie obfitujące w tłuszcz i biały cukier to nie tylko domena fast-foodów, ale także wielu smacznyc i niestety ciężkostrawnych potraw regionalnych. Jeśli dodamy do tego jedzenie w pośpiechu i niedokładne przeżuwanie pokarmu, jesteśmy już o krok od niestrawności. Główne objawy niestrawności żołądka to: ból górnej części brzucha, zgaga, dyskomfort przy jedzeniu, odbijanie, a także mdłości, uczucie przejedzenia i pieczenia w żołądku, będące skutkiem wydzielania się kwasów trawiennych.

Jak zapobiegać i leczyć?

objawy niestrawności żołądka

fot. kobieta.pl

Zapobieganie niestrawności polega przede wszystkim na unikaniu potraw z dużą ilością tłuszczu i cukru. Jeśli chcemy cieszyć się komfortem trawienia, lepiej ograniczyć surowe warzywa, a zwłaszcza te o działaniu wzdymającym. Ostre przyprawy warto zastąpić ziołami: majerankiem, kminkiem, bazylią, koperkiem. Dobre trawienie i ulgę w dolegliwościach żołądkowych przyniosą także: siemię lniane, napar z mięty i dziurawca. W czasie jedzenia nie wolno zapominać o drobnych kęsach i dokładnym przeżuwaniu. Jeśli pojawią się już objawy niestrawności żołądka, pomóc mogą suplementy diety ułatwiające proces trawienia i zmniejszające uciążliwe dolegliwości. Na wakacjach warto mieć je zawsze pod ręką.
Więcej o przyczynach i leczeniu niestrawności znajdziecie tutaj: http://www.verdin.pl/jakie-sa-przyczyny-niestrawnosci.html

Zdjęcie główne: www.tanienocowanie.org

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)