Zdrowie na wakacjach – grzybica pachwinowa

Grzybica skóry to wstydliwy i często ukrywany problem. Leczenie tego schorzenia bywa odkładane na ostatnią chwilę, tymczasem nieleczona grzybica może rozprzestrzeniać się na pozostałe części ciała. Jednym z jej rodzajów jest grzybica pachwinowa, którą bardzo łatwo możemy „złapać” na wakacjach.

Nie tylko na stopach

grzybica na skórze
fot. zdrowiewstylu.pl

Jednym z najpopularniejszych typów grzybicy jest tzw. stopa sportowca. Większość z nas dobrze zdaje sobie sprawę z ryzyka zakażenia grzybicą w trakcie wizyty na basenie, w saunie lub kąpieli w publicznej łazience. Niestety, nie jest to jedyny rodzaj grzybicy, którym łatwo zarazić się przez nieuwagę. Grzybica pachwinowa to wyjątkowo krępujące i nieprzyjemne schorzenie, które może nas łatwo dopaść na co dzień i w trakcie wakacyjnego urlopu. Typowe objawy grzybicy pachwinowej to: czerwona wysypka z uniesionymi brzegami na skórze pachwin, wewnętrznej stronie ud i rowku pośladkowym oraz swędzenie i pieczenie w okolicach pachwin. Grzybica na skórze pachwin może bardzo łatwo rozprzestrzeniać się na inne części ciała, dlatego jeśli zauważymy jej pierwsze objawy, powinniśmy podjąć natychmiastowe leczenie.

Zapobieganie i leczenie

grzybica na skózre
fot. prozdrowie.pl

Choć o zakażenie grzybicą nietrudno, jest wiele sposobów na zapobieganie i szybkie pozbycie się choroby. W profilaktyce grzybicy należy bezwzględnie pamiętać o konieczności utrzymywania suchej i czystej skóry pachwin. Grzybica na skórze lubi miejsca wilgotne, dlatego dbanie o higienę jest szczególnie ważne po intensywnym treningu, np. wizycie na siłowni i opalaniu. Zachowaniu higieny w okolicach pachwin sprzyja także noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny i częste wymienianie ręczników. Jeśli nie uda nam się uchronić przed grzybicą, nie musimy popadać w panikę. W takim wypadku należy pamiętać o tym, żeby nie dotykać zmienionych chorobowo miejsc i sięgnąć po jeden z preparatów przeciwgrzybiczych. Więcej o tym jak zapobiegać i leczyć grzybicę skóry tutaj: http://www.canespor.pl/pl/dolegliwoci/grzybica-pachwinowa/

Zdjęcie główne: www.shenti.pl