Zaparcia w podróży – jak im zapobiec?

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych podczas wyjazdu na urlop są zaparcia. Kłopoty z wypróżnianiem na wakacjach mogą pojawić się u każdego – nawet u osób prowadzących zdrowy styl życia. Co sprawia, że zaparcia dokuczają nam na urlopie i jak temu zaradzić?

Zaburzony rytmlek na zaparcia
Przyczyny pojawianie się zaparć u podróżnych są dość skomplikowane. O ile na co dzień winę na trudności z wypróżnieniem można zrzucić na złą dietę i brak ruchu, o tyle na wakacjach powody tej sytuacji nie muszą być związane z niezdrowym stylem życia. Za główną przyczynę zaparć podczas wyjazdu uznaje się nagłe zmiany codziennych nawyków. Nie tylko jedzenie i woda, ale także późniejsze lub wcześniejsze wstawanie z łóżka oraz długie wylegiwanie się na plaży mają duży wpływ na cały organizm, a zwłaszcza na pracę jelit. Pojawienie się zaparć może być także skutkiem napięcia nerwowego wywołanego podróżą lub przeciwnie – dużej dawki pozytywnych emocji. Pod ich wpływem dochodzi do zaburzenia przepływu impulsów nerwowych między korą mózgową a przewodem pokarmowym, co prowadzi do zakłócenia motoryki jelit. Z tego powodu zaparcia to problem przede wszystkim osób nerwowych i wrażliwych. Psychologiczne podłoże trudności z wypróżnianiem mogą mieć związek z niechęcią do załatwiania się obcej toalecie lub miejscu, które nie spełnia naszych wymogów higienicznych. Jak wobec tego przygotować się do podrózy, aby zmniejszyć ryzyko zaparć?

 • Opanować stres
  Osoby, które już na samą myśl o pakowaniu walizek i przebywaniu długich kilometrów czują się wytrącone z równowagi, powinny pamiętać o pozytywnym nastawieniu i sposobach, które pomogą im się rozluźnić, np. popijaniu melisy czy słuchaniu muzyki relaksującej.
 • Nakładki
  Komfort psychiczny podczas korzystania z obcej toalety może poprawić korzystanie z jednorazowych nakładek ochronnych na deskę wc.
 • Dieta
  lek na zaparcia
  fot. xenna.pl

  Dieta przeciw zaparciom powinna składać się z owoców i warzyw, ciemengo pieczywa, produktów mlecznych zawierających żywe kultury bakterii. Należy unikać potraw smażonych i tłustych, czerwonego wina, słodyczy. Konieczne jest także wypijanie jak największej ilości wody. Odwodnienie wynikające z niechęci do picia w czasie podróży to jedna z głównych przyczyn zaparć.

 • Ruch
  Nawet odpowiednia dieta i dobry nastrój przy braku aktywności fizycznej może skończyć się pojawieniem zaparć. Leniuchowanie na plaży powinno być urozmaicone spacerem, bieganiem, grą w piłkę, jazdą na rowerze.
 • Lek na zaparcia
  Dla całkowitej pewności i „świętego spokoju” w podróż warto zabrać lek na zaprcia. Preparaty ułatwiające trawienie oparte na roślinnym składzie działają skutecznie, a zarazem łagodnie. Z odpowiednim lekiem i pozytywnym nastawieniem zaparcia na wakacjach przestaną być problemem.

Zdjęcie główne: www.porady.mobi

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading