Zaciszne i wielokulturowe południowe Podlasie

Wciąż mało popularna, ale niezwykle urokliwa część Podlasia, zwana niekiedy Podlasiem lubelskim, to ziemie położone między Wisłą i dolnym Bugiem. Choć znajduje się w pobliżu kilku dużych ośrodków miejskich, w cichych wsiach i spokojnych miasteczkach tej części Polski czas jakby się zatrzymał.

Południowe Podlasie nie jest i zapewne nigdy nie będzie tłumnie odwiedzanym zakątkiem Polski, jednak prawdopodobnie właśnie na tym polega urok tego miejsca. Nieco senne wsie i miasteczka, malowniczo rozłożone nad pięknym i dzikim Bugiem skrywają mnóstwo ciekawostek, do których docierają turyści stęsknieni za prostotą, autentycznością i życzliwością ludzi, żyjących zgodnie z rytmem przyrody.

Południowa część Podlasia to region bardzo ciekawy dla miłośników kultury pogranicza – właśnie tu w szczególny sposób kultura polskich katolików krzyżowała się z wpływami wyznawców prawosławia, protestantyzmu oraz kulturą Żydów, bardzo licznie zamieszkujących te ziemie przed II wojną światową. Ślady tej urozmaiconej przeszłości widać do dziś w wielu miejscowościach. Choć nad Bugiem najbardziej atrakcyjnie jest latem, o każdej porze roku można zajrzeć do małych miasteczek, zlokalizowanych całkiem niedaleko Warszawy, Lublina i Białegostoku, oto kilka z nich.

Drohiczyn – dawna stolica Podlasia, miasto koronacyjne jedynego w historii króla Rusi. W tym malutkim miasteczku są aż 3 zabytkowe kościoły z zespołami klasztornymi oraz cerkiew. Turyści chętnie odwiedzają Górę Zamkową, z której rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

Siemiatycze – latem to raj dla miłośników kajakarstwa i wielbicieli pieszych wędrówek. Warto tu zajrzeć także ze względu na liczne zabytki: kościół i klasztor barokowy z XVII wieku, cerkiew św. Piotra i Pawła, synagogę i szkołę talmudyczną z XVII wieku, kaplicę cmentarną i ewangelicką.

Święta Góra Grabarka – „Częstochowa prawosławia” to zupełnie wyjątkowe miejsce. Do wybudowanej na wzgórzu cerkwi ściągają liczne pielgrzymki prawosławnych, czego dowodem są tysiące krzyży intencyjnych porozstawianych wokół. Znajduje się tu jedyny w Polsce żeński monastyr oraz cudowne źródełko w którym wierni obmywają się w celu uzdrowienia z chorób.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading