Wycieczka rowerowa po Łodzi i okolicach – gdzie się wybrać?

Rower stał się czymś więcej niż tylko środkiem komunikacji. To prawda, że dzięki niemu korki są nam niestraszne, a my sami jesteśmy bardziej eko, bo jeżdżąc jednośladem ograniczamy emisję spalin i przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. Ale rower to także doskonała forma rekreacji. Daje możliwość dotarcia do miejsc znajdujących się na uboczu lub takich, do których transport publiczny nie dociera albo poruszanie się nim wymaga wielu przesiadek. Poza tym świat z perspektywy roweru wydaje się być lepszy. Nie dziwi więc, że wycieczka rowerowa to dla wielu osób rodzaj terapii i sposób na złapanie oddechu od codzienności. A jeśli o wycieczkach mowa, to dobrze jest poznać kilka interesujących tras rowerowych, które zachwycą prawdziwych entuzjastów dwóch kółek. Dziś na tapetę weźmiemy okolice Łodzi.

Łódź nie tylko przemysłowa

Województwo łódzkie ma swój specyficzny klimat. To prawda. Okolice Łodzi kojarzą się głównie z nieczynnymi fabrykami, wielkimi halami i szaro-burym krajobrazem. Wydawać by się mogło, że trudno w Łodzi o fajne trasy rowerowe. A jednak! Nawet to fabryczne miasto jest pełne niespodzianek, a co za tym idzie, warte odkrywania (sprawdź TU). Od kilkunastu lat, kiedy polskie województwa mają nowe granice, łódzkie to także atrakcyjne, naturalne krajobrazy. Miłośnicy jednośladów co jakiś czas zyskują kolejne ścieżki rowerowe. Co więcej nowa infrastruktura zaczyna spełniać oczekiwania nie tylko „niedzielnych” rowerzystów, ale także prawdziwych wyczynowców. Jeden po drugim zaczynamy odkrywać, że Łódź to nie tylko Piotrkowska, stare hale przerobione na miejsca rozrywki, pięknie odrestaurowane zabytki, stare kamieniczki, itp. To również niezwykłe parki i zielone trasy rowerowe, gdzie pośród drzew możemy odetchnąć pełną piersią.

Na początek – Park Źródliska

Każda wycieczka rowerowa musi mieć swój początek. Dlaczego by więc nie zacząć od lubianego przez mieszkańców Łodzi Parku Źródliska? Jego powierzchnia to ponad 17 hektarów, co daje ogromne możliwości rowerzystom. Sam park, znany kiedyś jako Ogród Angielski, uznawany był za jeden z piękniejszych przykładów założeń zielonych w Królestwie Polskim. Współcześnie składa się z dwóch odrębnych części, oddzielonych terenem dawnej fabryki i pałacu Karola Scheiblera, największego łódzkiego fabrykanta. Część wschodnia nosi nazwę Źródliska I, zaś część zachodnia znana jest jako Źródliska II. Parki położone są w kwartale ulic Piłsudskiego – Przędzalnianej – Fabrycznej – Targowej. Jak ktoś lubi takie klimatyczne miejsca, pełne starych drzew, altanek i mostków, na pewno będzie zachwycony.

Wycieczka rowerowa do Lasu Łagiewnickiego

Okolice Łodzi są bardzo malownicze i wręcz stworzone na wycieczki rowerowe. Kto jeszcze o tym nie wie, powinien jak najszybciej się przekonać. Zaledwie 6 km od samego centrum miasta znajduje się Las Łagiewnicki, nazywamy zielonymi płucami miasta Łodzi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jest to największy miejski kompleks leśny w Europie, zamieszkiwany przez dziki, borsuki, zające, lisy oraz sarny. Nie brakuje w nim także kun oraz myszołowów. Las zajmuje powierzchnię 1205 ha i tym samym stanowi największy teren rekreacyjny w mieście.

Ruda Pabianicka

Ruda Pabianicka to jedna z najpiękniejszych dzielnic Łodzi. Znajdziemy tu ogromne połacie lasów i wiele stawów. Bez wątpienia jest to idealne miejsce dla osób ceniących relaks na łonie pięknej przyrody. Do Rudy dojedziemy startując z ulicy Demokratycznej, a następnie przez Ekonomiczną/Starorudzką, Trudną, Rudzką, Popioły, Przyjemną, Zastawną, Patriotyczną i na końcu skręcając w Farną. Czas przejazdu ścieżką to około półtorej godziny, tak więc bez wątpienia będzie to fajna wycieczka rowerowa łącząca miejski klimat z relaksem o podmiejskim charakterze.

Zbiornik Jeziorsko

Jeśli chodzi o ciekawe trasy rowerowe w Łodzi to tych z pewnością nie brakuje. Nie da się za jednym razem wymienić wszystkich, ale na pewno nie można pominąć jednej – z miasta Łodzi nad Jeziorsko. Jest to sztuczny zbiornik na Warcie utworzony w latach 60. XX wieku. Nad jeziorem znajdują się plaże, w tym jedna w miejscowości Pęczniew, gdzie jest też przystań rybacka. Sama wycieczka rowerowa to około 60 km, ale naprawdę warto. Po drodze można nieco zboczyć ze szlaku, chociażby po to, żeby odwiedzić Lutomiersk. Niedaleko znajduje się też Uniejów, w którym jest słynny zamek, a przede wszystkim baseny termalne. Położony nieopodal Wieluń oferuje wiele ciekawych zabytków, w tym pozostałości po zamku, mury obronne, starodawne kościoły i klasztory.

Łódź – Zalew Sulejowski

A może by tak wycieczka rowerowa do Swolszewic Małych, gdzie znajduje się Zalew Sulejowski? Ta trasa rowerowa znów ma około 60 km długości. Oczywiście wszystko zależy nie tylko od wyboru konkretnego szlaku, ale i miejsca startu. Łódź to przecież duże miasto. Zalew Sulejowski, podobnie jak Jeziorsko, to sztuczny zbiornik, który powstał w latach 70. XX wieku. Co w nim takiego wyjątkowego? A chociażby to, że jest to świetne miejsce do żeglowania, uprawiania windsurfingu lub pływania na kajakach. Nie wyjeżdżając zbyt daleko poza miasto, można poczuć się jak na Mazurach i złapać oddech od codzienności.

Śladami łódzkich Żydów

Kolejna interesująca trasa rowerowa w Łodzi, tym razem dla mieszczuchów lubiących historie, biegnie przez ważne miejsca związane z wydarzeniami II wojny światowej. Szczególnie dużo jest ich na Radogoszczu i Bałutach. Ścieżka jest odpowiednia dla każdego, kto interesuje się historią miasta, a przede wszystkim kulturą żydowską. Jej początek znajduje się na Placu Pamięci Narodowej. Następnie skręca w ulicę Zgierską, Julianowską, Inflancką, Aleję Pamięci Litzmannstadt Getto, Zagajnikową, Bracką i kończy się na Alei Chryzantem. Szacowany czas przejechania całej trasy to około półtorej godziny.

Czujesz niedosyt? Koniecznie zajrzyj tu: https://turystyka.rp.pl/sponsorowane/45445-wycieczka-rowerowa-co-warto-zobaczyc-w-okolicy-lodzi i złap kolejne pomysły na interesujące wycieczki rowerowe po Łodzi i okolicach.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading