Wycieczka w góry – co ze sobą zabrać?

Wycieczka w góry to dość wymagająca forma aktywnego relaksu. Wybierając się na nią powinniśmy przede wszystkim zabrać ze sobą zdrowy rozsądek. Jednak sama odpowiedzialność, to za mało. Poniżej znajdziecie listę 6-ciu najważniejszych rzeczy, bez których trudno będzie się Wam obyć w czasie górskiej wycieczki.

Kompletujemy ekwipunek wycieczkowy

Skompletowanie wycieczkowego ekwipunku to jedynie teoretycznie proste zadanie. Jeśli zabierzemy zbyt wiele rzeczy, będzie nam się ciężko szło; a gdy za mało – możemy narazić się na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego czynności tej nie należy zostawiać na ostatnią chwilę.

6 najważniejszych rzeczy, które musimy ze sobą zabrać

TELEFON KOMÓRKOWY

Najważniejszym elementem naszego wycieczkowego ekwipunku stanowi oczywiście telefon komórkowy. Dobrze, jeśli będzie w pełni naładowany, a w plecaku znajdzie się także dodatkowa pełna bateria lub dobrej jakości pojemny powerbank. Czemu to takie ważne? Nasza komórka to jedyna metoda łączności ze światem i nie chodzi tu o barwne fotorelacje dla znajomych, a raczej o kwestie bezpieczeństwa. W razie kłopotów na szlaku możemy liczyć na szybkie pojawienie się pomocy.

PROWIANT

Wycieczka w góry może okazać się dość wyczerpująca – zwłaszcza dla początkujących lub osób o słabszej kondycji. Dlatego dobrze, jeśli w plecaku znajdzie się baton energetyczny lub jakieś słodkie owoce, a także obowiązkowo butelka – co najmniej 1,5litrowa – z czystą wodą.

DOKUMENTY OSOBISTE

To niezwykle ważne, aby mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający kim jesteśmy. W razie wypadku lub kiedy się zgubimy a kontakt z nami będzie utrudniony, wtedy właśnie dokumenty pomogą w naszej szybkiej identyfikacji. Warto też pamiętać o karcie bankomatowej, która może okazać się potrzebna w razie, gdybyśmy musieli zatrzymać się w pobliskim schronisku czy innej kwaterze niż nasza. Raczej nie powinniśmy liczyć na darmowy nocleg.

PAPIEROWA MAPA OKOLICY

W dobie wszechobecnych lokalizatorów GPS, może wydawać się to niezbyt logiczne, a jednak. Papierowa mapa przyda się na wypadek, gdyby mimo wszystko nasze urządzenie odmówiło współpracy. Pamiętajmy przy tym, aby mapę dobrze zabezpieczyć przed ewentualnym przemoczeniem czy jakimkolwiek innym zniszczeniem. Bardziej doświadczone osoby mogą dodatkowo zabrać ze sobą kompas.

DODATKOWA ODZIEŻ

W naszym plecaku powinny znaleźć się: para skarpet, cieplejsza kurtka – koniecznie wodoodporna, zapasowy T-shirt, rękawiczki, czapka. Po co aż tyle ubrań? Pamiętajmy, że aura w górach potrafi zmienić się błyskawicznie i lepiej być przygotowanym na nagły skok temperatury, niż narażać swoje zdrowie czy życie. Ponadto w suchym ubraniu będzie nam się o wiele przyjemniej wracało z wycieczki w góry.

APTECZKA PODRĘCZNA

Bez niej nie powinniśmy wyruszać nawet na kilkugodzinną wyprawę. Dlaczego? Ponieważ nigdy nie możemy być pewni co do tego, jakie niespodzianki mogą nas spotkać na trasie, a o wypadek w górach i na szlaku naprawdę nietrudno. Zanim ją wrzucimy do plecaka, sprawdźmy czy znajdują się w niej:

  • środki przeciwbólowe;
  • środek powstrzymujący biegunkę;
  • plaster;
  • bandaż;
  • nożyczki;
  • płyn bakteriobójczy i dezynfekujący.

Tak skompletowaną „wycieczkową wyprawkę” najlepiej spakować do wygodnego, pojemnego plecaka wyposażonego w pas biodrowy i wykonanego z wodoodpornego materiału. Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą podręcznej torebki nerki, w której możemy umieścić najważniejsze rzeczy, czyli telefon komórkowy, mapę oraz dokumenty.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading