Jak wybrać najlepszy kierunek studiów?

Studia to jeden z prostszych sposobów na zdobycie umiejętności oraz wiedzy, które – o ile wybierzemy ich właściwy kierunek – mogą otworzyć przysłowiowe drzwi do kariery. Jednak nie każdy młody człowiek wie, jak wybrać najlepszy kierunek studiów, aby rzeczywiście łatwiej odnaleźć się po ich ukończeniu na rynku pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób tego dokonać.

Wybieramy najlepszy kierunek studiów

Od tego, z jaką dziedziną zwiążemy kolejne lata naszej edukacji, zależy bardzo wiele. Niewłaściwie wybrane studia mogą stać się źródłem naszych niepowodzeń i frustracji, a także spowodować, że nauka będzie sprawiała nam wyłącznie trudności. Słabe wyniki mogą z kolei zaniżyć naszą samoocenę. Natomiast rozważnie wybrany kierunek studiów to klucz do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Oto najważniejsze aspekty wyboru.

Zdefiniuj siebie

Pierwsza najważniejsza zasada przy wyborze studiów, to jasne określenie swoich preferencji, a także mocnych i słabych stron. Nie ma nic gorszego od studiowania na kierunku, który nie znajduje się ani trochę w kręgu naszych zainteresowań oraz umiejętności. W tym wypadku warto zadać sobie pytania pomocnicze – jaki przedmiot w szkole średniej był naszym ulubionym lub sprawiał nam najmniej trudności oraz w jakiej dziedzinie osiągaliśmy najlepsze wyniki.

Bądź na bieżąco z trendami

Wiedza na temat tego, jakie kierunki studiów cieszyły się przez ostatnie lata największym powodzeniem to kolejna ważna podpowiedź. Powinni z niej skorzystać zwłaszcza ci, którzy nie do końca potrafią określić swoje potrzeby lub ich krąg zainteresowań jest dość szeroki. Orientacja w trendach na rynku pracy to także dla nich cenna wskazówka.

Sprawdź, która uczelnia cieszy się najlepszą renomą

Nie tylko pasje, przyszłościowe zawody czy „chodliwość” danego kierunku stanowią ważną wytyczną przy dokonywaniu naszego wyboru. Nie bez znaczenia jest też uczelnia, na której będziemy studiować. Dobrze, jeśli znajdziemy ją w rankingu tych najlepszych. Ważne jest też, aby zbierała pozytywne opinie wśród obecnie studiujących bądź jej absolwentów. Przed dokonaniem wyboru warto też sprawdzić jej ofertę – łącznie z programem praktyk, jak i zajęć dodatkowych.

Sprawdź, na który kierunek najłatwiej i najtrudniej się dostać

Wybierając studia, warto poszukać informacji o tych, które są najbardziej i najmniej oblegane. Tym sposobem ocenimy realnie swoje szanse na dostanie się na interesujący nas kierunek.

Jak nie wybierać kierunku studiów?

Decydując o kierunku studiów, niektórzy kierują się niewłaściwymi wytycznymi. Najczęstsze błędy, jakie mogą wtedy popełnić to:

  • presja czasu i otoczenia;
  • nadzieje pokładane przez najbliższą rodzinę;
  • chęć zaimponowania innym;
  • strach przed samotnością czy wyobcowaniem;
  • popularność kierunku.

Słowem podsumowania – to, jaki kierunek studiów wybierzemy, może rzutować na całą naszą przyszłość zawodową. Nie należy więc decyzji tej podejmować zbyt pochopnie, na ostatnią chwilę lub co gorsze pozostawiać przypadkowi. Najlepszego wyboru dokonamy, poświęcając mu nieco czasu i uwagi, analizując różne dostępne opcje oraz zestawiając je z własnymi potrzebami, zdolnościami i zainteresowaniami.