Wybieramy kosiarkę ogrodową – na co zwracać uwagę?

Choć pogoda za oknem nie sprzyja planowaniu prac ogrodowych, o zakupie dobrej kosiarki warto pomyśleć już teraz. Odpowiednio wybrana kosiarka to nie tylko gwarancja pięknego trawnika niezależnie od warunków, ale także komfort i wygoda dla mięśni i pleców.

Koszenie trawy może prawdziwą przyjemnością – w końcu jest to nie tylko obowiązkowa czynność każdego, komu leży na sercu pięknie wyglądający trawnik, ale także kontakt z naturą i relaks na świeżym powietrzu. Oczywiście pod warunkiem, że posługujemy się urządzeniem ergonomicznym, łatwym w eksploatacji i umożliwiającym stabilną pracę. Aby koszenie trawy było prawdziwą przyjemnością, nie można obyć się bez sprzętu, która posiada właśnie te cechy. Wybór kosiarki powinien wówczas opierać się na sprawdzeniu jej najbardziej podstawowych parametrów:

rodzaju zasilania – spalinowe, elektryczne, bezsilnikowe,

typu mechanizmu tnącego – np. tradycyjny, rotacyjny, żyłkowy, wrzecionowy,

mocy, wyrzutu trawy i wysokości koszenia.

Przed kupnem kosiarki ogrodowej dobrze jest porządnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych rodzajów, biorąc pod uwagę zarówno typy zasilania, jaki i mechanizmu tnącego oraz parametry. Warto przy tym skorzystać z porad fachowców, którzy pomogą dobrać urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb. Przy wyborze niezawodnej, a do tego wygodnej w użyciu kosiarki, niezwykle istotne będą również dodatkowe funkcje i wyposażenie, takie jak: blokada mechanizmu koszącego, mulczowanie trawy, kosze, tarcze. Dla maksymalnej wygody użytkowania, szczególnie godne polecenia będą kosiarki wyposażone w napęd na koła, a w kosiarkach spalinowych w rozrusznik elektryczny. Dzięki nim uruchamianie sprzętu i koszenie będzie przebiegało niemal bez wysiłku.