Wpływ zmiany czasu na nasze zdrowie

Zmiana czasuJuż za kilka dni przestawiamy zegarki. Zmiana z czasu letniego na zimowy nastąpi dokładnie 30 października 2011 r., w nocy z soboty na niedzielę. Zegarek przestawimy z godz. 3:00 na 2:00 w nocy. Dzięki temu zyskamy dodatkowo jedną godzinę snu.

 

Dlaczego zmieniamy czas?

Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego (dziennego). Latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód słońca następuje godzinę później.
Czas zimowy, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.

 

Terroryści zabici przez zmianę czasu

Pomyłka związana ze stosowaniem zmian czasu w 1999 roku doprowadziła do udaremnienia zamachu w Izraelu. We wrześniu kiedy planowany był zamach na Zachodnim Brzegu Jordanu panował jeszcze czas letni, podczas gdy w Izraelu już czas standardowy (zimowy). Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowali ładunek wybuchowy dla swoich kompanów w Izraelu, ale ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków, co spowodowało, że ładunki eksplodowały godzinę za wcześnie według czasu izraelskiego — zabijając przy tym terrorystów.

 

Wpływ zmiany czasu na nasze zdrowie

Przygotujmy się na najbliższą zmianę czasu z letniego na zimowy. Nieprzygotowanie może w niekorzystny sposób wpłynąć na nasze samopoczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przesunięcie zegara przyczynia się do problemów zdrowotnych, takich jak choćby: bezsenność, zaburzenia ciśnienia tętniczego czy trawienia.
Niby nie jest to dużo, ale na ludzi, którzy przeważnie mają ustabilizowany rytm życia dobowego, nawet drobna zmiana czasu może wpłynąć niekorzystnie. Organizm człowieka potrzebuje nawet kilku dni, by „dostroić” na nowo swój zegar biologiczny.

 

Dlaczego przestawiamy zegarki w weekend?

Nie bez powodu zmiana czasu następuje w weekend. Nasz organizm ma przynajmniej jeden dzień na to, żeby otrząsnąć się z dolegliwości podobnych czasem do tych, które odczuwamy przekraczając podczas podróży różne strefy czasowe.

 

Najczęstsze objawy związane ze zmianą czasu

Najczęściej doświadczamy wówczas zaburzenia homeostazy organizmu, czyli zdolności do utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych. Warto dodać, że jest ona niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania. Zmiany dobowego rytmu zależą również od wydzielania hormonów – głównie melatoniny i kortyzolu.
Przykładowo melatonina potrzebuje słabego światła przez co najmniej 2 godziny, abyśmy poczuli się senni. Nie trzeba chyba wspominać, że brak snu prowadzi do osłabienia czujności oraz prędkości naszych działań.
Możemy zatem odczuwać ból głowy, senność, dezorientację, uskarżać się na złe samopoczucie i zmęczenie. Nie rzadko też zaburzony zostaje sen oraz apetyt.

Zasypianie podczas pracy (fot. engagedhealthsolutions.com)
Zasypianie podczas pracy (fot. engagedhealthsolutions.com)

 

Typowe objawy zmiany czasu

Źródło: TVN Meteo / KalendarzSwiat.pl / Wikipedia / YouTube

One Response

  1. Tosia 24 października 2011

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading