Wiosną na górskim szlaku – o tym trzeba pamiętać

Tegoroczna wiosna, z jej wysokimi temperaturami i niewielką ilością opadów, stwarza wręcz idealne warunki do pieszych wędrówek. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli wiosną wybieracie się w góry – tutaj liczy się rozsądek, który mogą uchronić przed różnego rodzaju przeszkodami, czekającymi na górskich turystów o każdej porze roku.

Zaplanowanie trasy na wiosenny spacer po górach to pierwszy, podstawowy krok, ale to nie wszystko. Do wypraw w góry zawsze należy podchodzić z respektem i nie zapominać o właściwym przygotowaniu sprzętu, ubrań, prowiantu, stosowanie do aktualnie panujących warunków.

Przed każdym wyjściem w góry, a zwłaszcza wiosną, gdy nawet na pozór „ładna” pogoda bywa nieprzewidywalna, należy sprawdzić prognozę i aktualne komunikaty GOPR.

Dodatkowy polar lub ubranie się na cebulkę i buty z odpowiednią podeszwą w górach wiosną to podstawa – o tej porze roku w wyższych partiach wciąż może leżeć śnieg.

Sprzęt, który powinien znaleźć się plecaku na wiosennym szlaku to przede wszystkim: mapa, kurtka przeciwdeszczowa, scyzoryk, kompas, czołówka.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading