Wertykulator – jak i kiedy go stosować?

Piękny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z zabiegów, jakie trzeba zastosować przynajmniej raz w roku jest wertykulacja. W dobry wertykulator warto wyposażyć się już wczesną jesienią. Kiedy i jak go stosować?

wertykultorPo co wertykulować?
Wertykulacja to zabieg polegający na przecięciu obumarłej części trawy i podniesienie jej ponad powierzchnię trawnika. W ten sposób gleba zostaje rozluźniona i napowietrzona, a korzenie trawy pobudzone do wzrostu. Wertykulacja pozwala także na usunięcie mchu i chwastów, dzięki czemu trawa zyskuje więcej wolnej przestrzeni do wzrostu i jest bardziej odporna na choroby.

Najlepszy czas na zabieg
Najlepszą porą na wykonanie wertykulacji jest wczesna wiosna, na przełomie marca i kwietnia, lub wczesna jesień. Wertykulacja to dla trawnika bolesny zabieg, dlatego wykonując ją jesienią, trzeba pozostawić nieco czasu na regenerację trawnika przed nadejściem mrozów. Warto także pamiętać, że wertykulację przeprowadza się jedynie na gęstym, co najmniej dwuletnim trawniku – zbyt młoda trawa może ulec zniszczeniu. Przed zabiegiem konieczne jest niskie skoszenie trawnika

wertykulatorJak wertykulować?
Dla zadbanego wyglądu trawnika wertykulator to sprzęt niezbędny. Wertykulator spalinowy lub elektryczny (np.: http://www.husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/) przyda się zwłaszcza tam, gdzie trawa zajmuje dużą powierzchnię – ręczna wertykulacja byłaby w tym przypadku zbyt męcząca. Przed rozpoczęciem wertykulacji, narzędzie trzeba ustawić tak, by jego ostrza wbijały się na głębokość 1,5 cm. Podczas pracy warto pamiętać, że wertykultor nie działa podczas manewru cofania, a w niektórych miejscach zabieg trzeba powtórzyć kilka razy tam, gdzie filc jest szczególnie gruby. Po wertykulacji i zgrabieniu resztek mchu i chwastów, stosuje się podlewanie i nawożenie, dzięki którym trawnik szybciej odżywa i nabiera zdrowego wyglądu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)