Warmińsko-Mazurskie – najlepsze miejscowości dla turystów

Mazury to nie tylko urokliwe jeziora i lasy. W regionie jest pełno kurortów i letnisk czekających na turystów spragnionych rozrywki, amatorów sportów wodnych, a także osób dbających o zdrowy styl życia. Jakie miasta warto odwiedzić zwiedzając Warmińsko-Mazurskie?

Lidzbark Warmiński to piękne miasto z bogatą historią. Znajdujący się w nim XIV-wieczny zamek biskupów warmińskich, zwany „Wawelem Północy”, to jeden z najważniejszych zabytków regionu. Z gotyckiej zabudowy przetrwał także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz fragment murów obronnych. Będąc w Lidzbarku warto odwiedzić Termy Warmińskie, czyli baseny zasilane wodą geotermalną oraz Górę Krzyżową, miejsce z którego przebieg jednej z bitew obserwował sam Napoleon Bonaparte.

fot. gizycko.pl
fot. gizycko.pl

Giżycko to miasto, które koniecznie warto odwiedzić zwiedzając Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. To centralne miasto Mazur wraz z okolicami stwarza idealne warunki do aktywnego spędzania czasu. W Giżycku można żeglować, wędkować, uprawiać windsurfing, wybrać się na rejs statkiem, spływ kajakiem oraz jeździć konno, a to nie wszystkie oferowane tu atrakcje. W mieście odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, jak choćby Festiwal „Szanty z Folkiem”, Święto Twierdzy Boyen z widowiskową inscenizacją historyczną, Mazury Hip-Hop Festiwal, Jarmark św. Brunona, oraz słynne pokazy lotnicze Mazury AirShow. Miłośnicy zabytków nad jeziorem Niegocin w Giżycku mogą zobaczyć jedyny czynny w Europie most obrotowy oraz XIX-wieczną Twierdzę Boyen.

fot. mazuryaktywne.pl
fot. mazuryaktywne.pl

Gołdap to jedyne w regionie uzdrowisko i członek międzynarodowego stowarzyszenia miast Cittaslow, zrzeszającego miasta „dobrego stylu życia”. W miejscowości znajdują się ujęcia wód leczniczych i mineralnych, Mazurskie Tężnie Solankowe, borowiny oraz najczystsze w Polsce powietrze. Gołdap stwarza doskonałe warunki do rekreacji – zimą, w okolicy Parku Zdrojowego czynne są tu narciarskie trasy biegowe, a na Pięknej Górze trasy zjazdowe, wyciąg orczykowy, tor saneczkowy i kolej linowo-krzesełkowa. Latem nie można ominąć Puszczy Boreckiej z żyjącymi tam żubrami, Rapy z zabytkowym grobowcem w kształcie piramidy i Stańczyk z najwyższymi w kraju mostami arkadowymi. Pasjonaci historii XX wieku muszą odwiedzić pobliską Puszczę Romnicką, pełną fortyfikacji z czasów II wojny światowej.

Źródło: www.polska.travel

Zdjęcie główne: www.zamki.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading