Wakacyjna apteczka – probiotyki i prebiotyki

Podczas wakacji probiotyki mogą być nieocenioną pomocą w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Ich skuteczność można zwiększyć stosując preparaty zawierające prebiotyki.

prebiotykiCoraz częściej podczas kłopotów z trawieniem lekarze zalecają przyjmowanie probiotyków – szczepów żywych bakterii, które zasiedlają jelita regulując ich pracę. Problemy z układem trawiennym na wakacjach, takie jak zaparcia i biegunki, pojawiają się bardzo często, dlatego preparat zawierający probiotyki powinien znaleźć w każdej wakacyjnej apteczce.
Probiotyki nie tylko korzystnie wpływają na trawienie, ale także:

  • ułatwiają wchłanianie witamin i minerałów,
  • zwiększają odporność organizmu na infekcje,
  • działają przeciwalergicznie,
  • pomagają przy nietolerancji laktozy,
  • chronią jelita przed wyjałowieniem podczas kuracji antybiotykowej.

prebiotykiWarto jednak wiedzieć, że w aptekach dostępne są także preparaty zawierające prebiotyki, czyli składniki będące pożywką dla probiotyków. Mogą być to np. fruktozooligosacharydy, polisacharydy, nie trawiona skrobia. Prebiotyki powodują szybki wzrost dobrych bakterii w jelitach, co może mieć szczególne znaczenie podczas silnej biegunki, o którą niełatwo, gdy w naszym menu na wakacjach pojawiają się nowe, egzotyczne potrawy. Preparaty zawierające probiotyki i prebiotyki to synbiotyki, można także znaleźć suplementy zawierające jeden lub drugi składnik – w wyborze najbardziej odpowiedniego produktu najlepiej pomorze lekarz lub farmaceuta. W ten sposób można zyskać pewność, że w razie kłopotów z brzuchem na wakacjach, pod ręką będzie szybko działające i skuteczne wsparcie dla układu trawiennego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading