Wakacyjna apteczka – jakie leki zabrać na wakacje?

Dobrze wyposażona apteczka to niezbędny element ekwipunku podczas wakacji. Oprócz zestwu plastrów, wody utlenionej i jałowych opatrunków powinny się w niej znaleźć podstawowe leki. Bez nich ból brzucha, poparzenie słoneczne czy ukąszenia owadów mogą zmienić długo oczekiwany urlop w prawdziwy koszmar.

tabletki na wzdęcia
fot. senior.pl

O ile każdy wie, że w wakacyjnej apteczce powinny znajdować się materiały opatrunkowe niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy, skompletowanie leków na różnego rodzaju dolegliwości bywa ignorowane. Co prawda, apteki funkcjonują w większości turystycznych miejscowości, jednak w wielu sytuacjach liczy się szybkie działanie. Jakie leki warto mieć pod ręką podczas wakacyjnego wyjazdu?

  • Węgiel lub inny lek na biegunkę to środek po jaki trzeba sięgnąć w przypadku rozwolnienia, często pojawiającego się skutek zmiany diety, wody lub klimatu.
  • Wybierając się na aktywny wypoczynek z całą rodziną, niezbędny może okazać się środek na stłuczenia, zwichnięcia i skręcenia (np. Altacet). Nie wolno o nim zapomnieć, zwłaszcza jeśli wybieramy się na urlop w góry.
  • Wbrew pozorom latem bardzo łatwo o infekcję górnych dróg oddechowych. Lody, zimne napoje, gwałtowne zmiany pogody mogą spowodować ból gardła, który będzie początkiem poważniejszej infekcji, dlatego w apteczce warto mieć tabletki do ssania, leki przeciwzapalene i przeciwgorączkowe.
  • Lek na chorobę lokomocyjną zwykle podaje się dzieciom, choć równie dobrze może przydać się dorosłym źle znoszącym długie tabletki na wzdęciagodziny w samochodzie.
  • Latem preparat na poparzenia słoneczne, np. żel chłodzący, jest niezbędnym elementem apteczki, nie tylko dla wypoczywających na plaży.
  • Środki odstarszające owady mogą nas uchronić przed atakiem komarów i kleszczy, a preparaty do stosowania po ukąszeniu złagodzą obrzęk i swędzenie.
  • Niezależnie od tego, gdzie zamierzamy spędzić urlop, pod ręką warto mieć środki na kłopoty trawienne. Tabletki na wzdęcia i zaparcia mogą nas uratować w przypadku przejedzenia lub zjedzenia ciężkostrawnego posiłku, o co nietrudno w czasie wakacji.

Zdjęcie główne: www.crolove.pl