Wakacje w ogrodzie – jak dbać o trawnik latem?

Gdy nadchodzą letnie upały, odpoczynek w ogrodzie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Właśnie wtedy najbardziej doceniamy cały trud włożony we właściwą pielęgnację trawnika. Warto jednak pamiętać, że także latem trawnik wymaga wiele uwagi. Jak się o niego prawidłowo troszczyć w najgorętszym okresie roku?

Podlewanie: rano i obficiewertykulator do trawy
Woda jest tym, czego trawa w upalne dni potrzebuje najbardziej. Nawet jeśli temperatury i nasłonecznienie nie osiągają najwyższego poziomu, brak wody prowadzi do jej żółknięcia i wysychania. Szacunkowo trawa potrzebuje 4-5 l/m² wody na dobę, dlatego jeśli zależy nam na intensywnie zielonej trawie, o podlewaniu powinniśmy pamiętać codziennie. Podlewanie powinno odbywać się rano. Wieczorne podlewanie jest dopuszczaczne, ale może prowadzić do pojawienia się grzybów. Bezwzględnie zabronione jest natomiast podlewanie trawy w ostrych promieniach słońca. Jeśli w pogodzie spodziewana jest susza, trawnik warto zasilić nawozem z potasem, który zapobiega nadmiernej utracie wody przez rośliny.

Kosić regularnie
wertykulator do trawyChoć w czasie upałów trawa rośnie nieco woleniej, nie wolno zapominać o regularnym koszeniu. Niekoszona trawa zaczyna wypuszczać źdźbła, po czym zasycha. W ten sposób na trawniku zaczynają pojawiać się suche „placki”, których trudno się pozbyć. W trakcie upału ważne jest również, aby trawa była koszona ostrymi nożami. Tępe ostrza powodują większe rany i nadmierną utratę wody. Trzeba także pamiętać, że po koszeniu trawnik potrzebuje dodatkowego nawodnienia.

W sierpniu wertykulacja
Choć wertykulator do trawy zwykle służy nam wczesną wiosną, warto skorzsytać z niego także późnym latem. Wertykulację, czyli pionowe nacinanie darni w celu usunięcia filcu trawnika, możemy przeprowadzić w sierpniu. W ten sposób odmłodzimy i dotlenimy trawę. Trzeba jednak robić to ostrożnie, a następnie intensywnie podlać trawnik.

Źródło: www.zielonyogrodek.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading