Wakacje z niemowlakiem – apteczka

Wyjazd na wczasy z niemowlakiem może być wspaniałą przygodą zarówno dla rodziców, jak i maleństwa. Jedynym warunkiem jest odpowiednie przygotowanie. Zabierając na wakacje dziecko poniżej roku nie wolno zapomnieć o dobrze skompletowanej apteczce, zawierającej leki i akcesoria na najczęstsze wakacyjne dolegliwości. Oto najważniejsze z nich.

Leki na gorączkębaby-390555_960_720
Latem gorączkę moż wywołać nie tylko infekcja, ale także zbyt długie przebywanie na słońcu. Podwyższoną temperaturę u niemowlaka można obniżać wyłącznie lekami zawierającymi paracetamol lub ibuprofen (od 3. miesiąca życia), który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, działa przeciwzapalnie.

Na skaleczenia i urazy
Malec raczkujący po plaży może od czasu do czasu natknąć się na coś ostrego, dlatego niezbędne będą małe opatrunki jałowe i bandaż. W przypadku niemowląt plastry mogą się nie sprawdzić, gdyż szybko mogą trafić do buzi dziecka.

Środki przeciw ukąszeniom owadów
Świąd po ukąszeniu komara może być dla niemowlęcia wyjątkowo nieprzyjemny, dlatego lepiej unikać kontaktu z owadami, dzięki odpowiednim do wieku malca preparatom. Na wszelki wypadek warto także zabrać środki do stosowania po ukąszeniu.

Kosmetyki z filtrem słonecznym
Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo cienka i delikatna, dlatego potrzebuje odpowiedniej ochrony. Dla dzieci od 6. miesiąca życia zaleca się stosowanie kremów z filtrem mineralnym, które nie wnikają w głąb skóry i nie wywołują reakcji alergicznych.

baby-617411_960_720Pomoc dla brzuszka
Układ pokarmowy dzieci jest wrażliwy na najmniejsze zmiany. Wakacyjne nowości w diecie mamy u niemowląt karmionych piersią czy woda o innym niż dotychczas składzie chemicznym mogą powodować biegunki, zaparcia, ulewanie, wymioty. W razie podobnych dolegliwości warto mieć pod ręką czopki glicerynowe, słoiczek zupki marchwiowj i maść na odparzenia. Aby zapobiec przykrym dolegliwościom, dzieciom po 9. miesiącu życia przed wyjazdem warto podawać herbatki ziołowe i kaszki regulujące pracę układu pokarmowgo, np. Zdrowy Brzuszek 8 zbóż od Nestle (opinie o Nestle można znaleźć tutaj).

Na wakacje z niemowlakiem warto zabrać także preparaty i akcesoria używane na co dzień, takie jak: żel na ząbkowanie, aspirator do nosa, wodę morską w sparyu. W kryzysowej sytuacji dobrze jest mieć je pod ręką, nie tracąc czasu na szukanie apteki. Przed wyjazdem warto również zapisać numer do przyjmującego w okolicy pediatry oraz specjalisty, np. alergologa.