Wakacje to doskonała okazja do zwiedzania starych ruin, zamków, rezydencji. W ich murach zdarzyło się wiele tragicznych historii, o których do dziś można usłyszeć w opowieściach przewodników, a potem sprawdzić ich autentyczność na własnej skórze.
Wakacje z dreszczykiem emocji? Dobrym pomysłem może być wycieczka szlakiem nawiedzonych zamków, których w Polsce nie brakuje. Są piękne i kryją wiele ciekawych historii, niekiedy mrożących krew w żyłach.
Niezwykle malowniczy zamek Kamieniec w Odrzykoniu to gotycka ruina z XIV wieku, w czasach świetności w jego murach gościł sam Władysław Jagiełło. Dziś zamieszkuje go jedynie duch karlica Kasi, która przechadza się po nim o zachodzie słońca.
Słynny zamek w Kórniku zamieszkuje równie znana Biała Dama. Według legendy tajemnica postać schodzi co noc z portretu i udaje się parku na spotkanie z jeźdźcem na czarnym koniu.
Już na pierwszy rzut oka widać, że zamek Czocha skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest historia żony właściciela zamku – Ulriki, która pod nieobecność męża dopuściła się zdrady, w wyniku której zostało poczęte dziecko. Zazdrosny mąż zamurował niemowlę w kominku, a żonę wtrącił do studni. Podobno do dziś słychać tam płacz matki i dziecka.
Kościotrup w zbroi już od czasów średniowiecza straszy na zamku w Grodźcu, którego mury pamiętają czasy piastowskie. Prawdopodobnie to duch jednego z rozbójników, którzy wcześniej zamieszkiwali zamek.
Nietypowy upiór nawiedza piękne ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Ogromny czarny pies o płonących oczach, z brzęczącym łańcuchem na szyi to kasztelan Stanisław Warszycki, który za życia w urządzonej na zamku grocie brutalnie torturował poddanych.
Aż trzy duchy – Macieja Borkowica, Kacpra Karlińskiego i chciwego pastuszka, nawiedzają ruiny olsztyńskiego zamku, ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Pierwszy z nich był przeciwnikiem króla, za co wiele lat spędził w zamkowych lochach i pozostał w nich po śmierci.
You must be logged in to post a comment.