Uwaga na sinice nad Bałtykiem

Jeśli w tym roku zaplanowaliście urlop nad Bałtykiem, koniecznie sprawdźcie komunikaty miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Trwające właśnie upały  spowodowały korzystne warunki dla rozwoju sinic, przez co nad wieloma popularnymi kąpieliskami zawisły czerwone chorągiewki.

Czym są sinice?

Sinice to mikroorganizmy zdolne do przetrwania w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Najlepiej czują się jednak w słonej morskiej wodzie, podczas wysokich temperatur. Na ich korzyść działa także napływ zanieczyszczonej wody z rzek, dlatego nad Bałtykiem szczególnie często widać je w okolicach Trójmiasta. Niebezpieczny zakwit sinic jest widoczny gołym okiem – na wodzie tworzą się wówczas charakterystyczne gęste kożuchy.

Czy sinice są groźne dla zdrowia ?

Sinice mają poważny wpływ na zdrowie człowieka, dlatego gdy ich stężenie staje się wysokie, kąpieliska są zamykane. W zależności od rodzaju, sinice mogą wywoływać: pokrzywkę, obrzęki, pieczenie i swędzenie skóry, zapalenie spojówek, skurcze żołądka, wymioty, biegunkę, gorączkę, bóle gardła, mięśni, stawów, pęcherze w amie ustnej. Hepatotoksyny  sinic powodują uszkodzenia wątroby i nerek, a neurotoksyny porażenie układu nerwowego i niewydolność oddechową.

Jak postępować w przypadku zatrucia toksynami sinic?

Zakaz wchodzenia do wody podczas zatrucia sinicami trzeba traktować poważnie. Jednak jeśli mimo wszystko dojdzie do kontaktu z wodą, należy jak najszybciej zdjąć strój kąpielowy i obmyć ciało czystą wodą, a jeśli pojawią się objawy zatrucia, skontaktować z lekarzem.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading