Urlop w klasztorze – sposób na „święty spokój”

Cisza, piękno przyrody, zabytkowa architektura – to wszystko czeka na turystów pragnących spędzić urlop w… klasztorze. Zachodni trend od kilku lat jest obecny w Polsce i cieszy się sporym zainteresowaniem. Coraz więcej klasztorów otwiera swoje bramy dla ciekawych tego, jak wygląda klasztorne życie oraz dla szukających odpoczynku od zgiełku codziennego dnia.

6312282884_760fc3e0f0_bJakie atrakcje turystyczne mają do zaoferowania klasztory i domy zakonne? Siostry i bracia zakonni wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno zapracowanych, jak i poszukujących wewnętrzego spokoju. Na wakacjach w klasztorze można zająć się prostą pracą fizyczną, np. rąbaniem drewna, pojeździć na rowerze po najbliższej okolicy lub po prostu kontemplować piękno natury. Które klasztory w Polsce czekają na turystów?

Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Tyniecki klasztor to miejsce urzekające i sprzyjające wyciszeniu. Można w nim do woli spacerować i odpoczywać w pięknym przyklsztornym ogrodzie.

Klasztor Kamedułów na Bielanach Wrocławskich w Krakowie
To propozycja dla panów (klauzula zabrania kobietom odwiedzania klasztoru) pragnących na własnej skórze przekonać się jak wygląda dzień w klasztorze. Goście rozpoczynają dzień o 3.45, mieszkają w wąskich celach, gdzie znajduje się jedynie drewniane łóżko, stolik i krzesło. Czas u Kamedułów spędza się na: pracy, modlitwie, lekturze, kontemplacji oraz praktykowaniu pokuty, postu, samotności i zachowywania milczenia.

O._RomanPokamedulski Klasztor w Wigrach
Jego największą atrakcją jest 17 eremów – małych domków, w których mieszkali zakonnicy. Przy każdym z nich znajduje się ogródek i 2-3 pokoje, w których może zamieszkac grupka turystów.

Urlop w klasztorze może być doskonałą odskocznią od codzienności lub po prostu okazją do wypoczynku w spokojnej atmosferze. Niektóre z nich umożliwiają gościom kontakt z ojcem lub siostrą, którzy stają się osobistymi przewodnikami i mentorami. Decydując się na pobyt w klasztorze trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach: zasadzie zachowaniu ciszy i bramie klasztornej zamykanej w określonych (dość wczesnych) godzinach.

Źródło: www.polska.travel

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading