Jak uniknąć problemów żołądkowych na wakacjach?

Biegunka podróżnych i dolegliwości żołądkowo-jelitowo to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w czasie podróży. Choć zwykle przykre objawy mijają same po kilku dniach, nikt z nas nie chciałby tracić cennego czasu na urlopie.

Biegunka podróżnych pojawia się szczególnie często podczas wyjazdów do krajów Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, choć nie tylko tam. Osoby o wrażliwym układzie pokarmowej i słabszej odporności muszą na nią uważać nawet w niektórych krajach europejskich o ciepłym klimacie, np. Chorwacji.

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy daleko, warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą zapobiec biegunce podróżnych i innym zakażeniom układu pokarmowego.

  • Owoce i warzywa trzeba myć, a następnie wytrzeć. W krajach tropikalnych powinno się je najpierw sparzyć, ugotować lub obrać.
  • W żadnym wypadku nie powinno się spożywać niedogotowanych owoców morza, ryb i mięsa.
  • Trzeba unikać jedzenia produktów, które przez kilka dni były przechowywane w temperaturze pokojowej.
  • Nie pijemy wody wodociągowej.
  • W egzotycznych krajach najlepiej wybierać napoje fabrycznie pakowane lub świeżo przygotowane.
  • W krajach o złych warunkach sanitarnych, w miarę możliwości, najlepiej myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.
  • Trzeba szczególnie uważać na posiłki przygotowywane na straganach ulicznych.

A co jeśli dojdzie do zakażenia układu pokarmowego, które objawia się silną biegunką, bóle, brzucha, wymiotami? W takim wypadku podstawą leczenia jest nawadnianie, zwłaszcza w gorącym klimacie, oraz leki hamujące perystaltykę jelit oraz antybakteryjne. Tego typu preparaty powinny stanowić podstawowe wyposażenie apteczki podczas wyjazdu na egzotyczne wakacje. Więcej informacji o biegunce w podróży na blogu: https://roadtripbus.pl/zemsta-faraona-czyli-biegunka-podroznych/

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading