Tryb wakacyjny – jak przygotować mieszkanie do wyjazdu na wakacje?

Przed kilkutygodniowym wyjazdem musimy dobrze przygotować mieszkanie. To ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo naszego dobytku, ale także zwykłą oszczędność.

Ile kosztuje „czuwanie”

ceny energii elektrycznej

fot. pokomp.pl

Na co dzień zwykle nie zwracamy uwagi na czerwone lampki świecące przez całą dobę w naszych urządzeniach RTV. Tymczasem włączony tryb czuwania (standby) nieustannie zużywa energię elektryczną. Telewizor kineskopowy i dekoder telewizji kablowej w trybie standby to razem co najmniej kilkanaście watów. Jeśli w domu znajduje się dużo sprzętów RTV/AGD, dwa tygodnie w trybie czuwania niezależnie od ceny energii elektrycznej może nas kosztować nawet kilkanaście złotych.

Jak zapłacić mniej?

fot. rtvagd.wp.pl

fot. rtvagd.wp.pl

Jeśli opuścimy mieszkanie na kilka tygodni, zużycie prądu i wody w sposób oczywisty będzie niższe, jednak za rachunki możemy zapłacić jeszcze mniej, a do tego zabezpieczyć mieszkanie przed różnego rodzaju szkodami. W tym celu od prądu musimy wyłączyć wszystkie sprzęty niepotrzebne w czasie naszej nieobecności, w tym: telewizory, wzmacniacze, konsole, dekodery. Następnie warto wyłączyć bezpieczniki wszystkich obwodów elektrycznych, które nie będą używane w czasie naszej nieobecności. W ten sposób odetniemy dopływ prądu do tych urządzeń, które trudno wyłączyć w inny sposób. Przed wyjazdem zakręcamy także zawory wody, ogrzewania (lub zakręcamy kaloryfery) i gazu. Jeśli posiadacie lodówkę z wakacyjnym trybem pracy, nie musicie jej wyłączać, ale pamiętajcie o jego uruchomieniu. Dobrym pomysłem na oszczędzanie energii elektrycznej w czasie wakacji i na co dzień może być także zmiana taryfy u dostawcy. Za prąd możemy płacić znacznie mniej, wystarczy dopasować plan taryfowy do naszych indywidualnych potrzeb: http://www.rwe.pl/pl/dla-domu/oferta

Zdjęcie główne: www.nowemieszkaniedlamlodych.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)