Termy w Polsce – sposób na zimowy relaks

O cudownych właściwościach wody pochodzącej z głębi ziemi wiadomo nie od dziś. Kąpiele w gorących źródłach były szczególnie popularne w starożytnym Rzymie, gdzie powstawały wspaniałe termy – specjalne łaźnie z kompleksem bogato dekorowanych pomieszczeń, służących odpoczynkowi, rozrywce, dbaniu o zdrowie i urodę. Współczesne termy mają do zaoferowania nie mniej atrakcji, warto je odwiedzić zwłaszcza zimową porą.

Uzdrawiające źródła

termy
fot. infobasen.pl

Woda ma ogromne znaczenie w życiu człowieka, stanowi aż 70 proc. i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia mają wody termalne, pochodzące z głębokich warstw ziemi. Wody termalne charakteryzują się krystaliczną czystością i wysoką zawartością cennych minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo, potas, mangan, krzem. Jak łatwo się domyślić, kąpiel w gorącej zmineralizowanej wodzie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, np. poprawę funkcjonowania systemu nerwowego, serca, metabolizmu, uśmierzenie bóli mięśni i stawów oraz urody, jak choćby ujędrnienie czy poprawę stanu skóry przesuszonej lub tłustej. Oczywiście, oprócz wszystkich korzyści dla ciała kąpiel w gorących wodach w otoczeniu pięknej przyrody to także doskonały sposób na błogi relaks i ukojenie nerwów.

Nie tylko Słowacja

termy
fot. podroze.pl

Jeszcze nie tak dawno Polacy, którzy chcieli zakosztować kąpieli w termach urządzali sobie krótki wypad do naszych południowych sąsiadów. Dziś, także u nas powstało wiele nowoczesnych i świetnie wyposażonych kompleksów łączących funkcje uzdrowiska, spa i centrum rozrywki. Termy w Białce Tatrzańskiej to dziś jedno z najpopularniejszych miejsc tego typu. Baseny podzielone na Strefę Zabawy i Strefę Relaksu to doskonałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin, zwłaszcza po całodziennym szaleństwie na pobliskim stoku. W Aquaparku Zakopane podczas gorącej kąpieli będziemy mogli podziwiać Giewont i piękne pasmo Tatr, a kąpiel w  zabytkowym basenie w Lądku pozwoli poczuć się jak w minionej epoce. Jeśli jednak nie planujemy wyprawy w góry – nic straconego. Baseny geotermalne znajdziemy np. w podłódzkim Uniejowie oraz wielu innych częściach Polski.

Zdjęcie główne: www.pensjonatgromada.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading