Ostrów Lednicki położony jest w pobliżu drogi z Gniezna do Poznania, dokładnie na środku jeziora zwanego Lednicą na jednej z jego wysp. Znajdujące się na niej ruiny grodu pochodzą z połowy X wieku, a rezydencji z połowy wieku XI. Według archeologów Ostrów Lednicki jest to jeden z najstarszych reliktów polskiej kultury.
Siedziba władców
Choć ruiny Ostrowa Lednickiego był wielokrotnie badane przez wielu naukowców, nadal trudno jednoznacznie stwierdzić jakie były jego funkcje w przeszłości. Najstarszy w Polsce zespół architektury pałacowo-sakralnej z całą pewnością był jednym z najważniejszych miejsc na ziemiach polskich. Należący do władcy pałac i przylegająca do niego kaplica, baptysterium z basenami chrzcielnymi, cmentarz z miejscami pochówku najważniejszych osób w państwie oraz otaczający je gród, musiały być świadkami niejednego ważnego wydarzenia.
Miejsce Chrztu Polski?
Ruiny, które niedawna skrywały wiele zagadek na skutek ostatnich prac archeologicznych zaczęły ujawniać swe tajemnice, m.in. okazało się, że rezydencja powstała znacznie później niż sam gród. Archeolodzy twierdzili także, że w lednickim grodzie Mieszko I i jego świta przyjęli chrzest. Według niektórych może to być również miejsce, w którym Bolesław Chrobry gościł samego cesarza Ottona III. Choć tym przypuszczeniom nadal brak solidnych argumentów, ruiny na Lednicy nadal fascynują amatorów i badaczy najstarszych dziejów Polski. Być może tegoroczny jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest dobrą okazją, żeby zobaczyć je na własne oczy?
Zdjęcie główne: www.polskieszlaki.pl
You must be logged in to post a comment.