Szumy na Roztoczu – wśród lasów i wodospadów

Roztocze to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Nie brakuje w nim cudownych krajobrazów, które o każdej porze roku okazują inne oblicze. Chyba najpiękniejszym i najpopularniejszym szlakiem na Roztoczu jest szlak szumów. Spacer wzdłuż mini wodospadów pozwala się wyciszyć i wczuć w atmosferę lasu.

fot. garnek.pl
fot. garnek.pl

Na styku wschodu i zachodu

Szumy to małe, pełne uroku wodospady, które w tym regionie nazywa się również szypotami, sopotami lub porohami. Na Roztoczu powstały na skutek zmian geologicznych w okresie trzeciorzędu, kiedy nastąpiło wydźwigniecie wyżynnego obszaru i powstanie linii spękań – dzisiejszych wodospadów na rzekach Jeleń, Tanew, Sopot i Szum. Co ciekawe, jest to także granica geologiczna pomiędzy fałdową Europą Zachodnią i płytową Europą Wschodnią.

aglais_urticae_1_luc_viatour

Nie tylko szumy
W rezerwacie „Nad Tanwią” można zobaczyć 24 progi tworzące wodospady. Cały szlak oznakowany na niebiesko mierzy ok. 17 km. Jeśli nie jesteście wytrawnymi piechurami do najważniejszych atrakcji można dojechać autem, jednak będziecie musieli pogodzić się z tym, że ominie was sporo pięknych widoków. Przyrodników ucieszy widok bogatej szaty roślinnej, a wśród nich rzadkich okazów: widłaka jałowcowatego, bzu koralowego, porzeczki alpejskiej. Szlak szumów to także wiele ciekawych obiektów, które można spotkać po drodze, takich jak drewniany młyn czy wzniesienie Kościółek (zwane też Zamczyskiem), na którym znajdowało się grodzisko z XII-XIII w. Na Roztoczu można spędzić wiele długich godzin, po których marzy się wyłącznie o odpoczynku. Na szczęście, wybór prywatnych kwater i gospodarstw agroturystycznych jest w tym regionie całkiem spory, a wiele z nich jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pozostałych atrakcji Roztocza.

Zdjęcie główne: www.lubelskie.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading