Zamek w Malborku to nie jedyna średniowieczna budowla pozostawiona nam w spadku po Krzyżakach. Tereny Dolnego Powiśla to prawdziwe skupisko gotyckich warowni wybudowanych dla Zakonu Krzyżackiego. Imponujące mury z cegły wyrastające wśród pustych przestrzeni i malowniczej przyrody od lat są jedną z największych atrakcji Pomorza.
Szlak warowni
Krzyżacy, którzy przybyli do Polski z Wenecji w I poł. XIII w. w celu chrystianizacji pogańskich plemion, szybko przystąpili do budowy warownych zamków, które w kolejnych wiekach były stale niszczone i odbudowywane po wojnach z Polską i Szwecją. Większość krzyżackich zamków rozmieszczona była co 20-25 km, tworząc gęste pasmo oddzielające tereny zakonu od Polski.
Nie tylko Malbork
Zamek w Malborku, czyli główna twierdza państwa zakonnego, to także dziś najbardziej reprezentacyjna budowla krzyżacka. Co roku odwiedza ją ok. 500 tys. gości, którzy oprócz podziwiania ceglanych murów i zdobiących je gotyckich dekoracji mogą obejrzeć liczne ekspozycje oraz wziąć udział w nocnym biegu rycerskim. Podążając szlakiem krzyżackich zamków trafimy do Przezmarku, Kwidzyna, Świecia, Gniewu i jego słynnych długich lochów, którymi w czasie wojny z Polakami uciekał wielki mistrz oraz Sztumu, w którym oprócz zabytków średniowiecza dla odmiany możemy obejrzeć piróropusze, tomahawki i indiańskie stroje, czyli ciekawe zbiory tutejszego Koła Zainteresowań Kulturą Indian.
Baza noclegowa regionu jest dobrze przystosowana do turystów „jednodniowych”, zatrzymujących się na krótkie zwiedzanie, dlatego szlak krzyżackich zamków Pomorza dobrze jest zaplanować jako kilkudniową wyprawę. Warownie czekają na turystów przez cały cały rok, ale latem można liczyć na dodatkowe atrakcje w postaci rycerskich festynów i imprez związanych z kulturą średniowiecza.
zdjęcie główne: www.polskiekrajobrazy.pl
You must be logged in to post a comment.