Szczepionki – ochrona przed chorobami zakaźnymi

Choroby zakaźne, mimo bezustannego rozwoju nauki i medycyny, wciąż stanowią poważne zagrożenie dla współczesnego człowieka. Każdego roku bowiem z ich powodu umiera kilka milionów ludzi na całym świecie, również w tzw. krajach cywilizowanych. Zdaniem naukowców, specjalistów i lekarzy jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów ochrony przed chorobami zakaźnymi są szczepienia ochronne, które wzbudzają wiele kontrowersji i negatywnych emocji.

Dlaczego warto szczepić dzieci?

W Polsce w ostatnich latach niestety wrasta liczba osób uchylających się od obowiązku szczepienia swoich dzieci. Przeciwnikami są głównie osoby w przedziale wiekowym dwadzieścia pięć – trzydzieści cztery lata. Różnorodne ruchy antyszczepionkowe skutecznie przekonują rodziców, że szczepionki są odpowiedzialne za autyzm (czyli całościowe zaburzenia rozwojowe). Teoria ta jednak nie została potwierdzona dowodami naukowymi. Znacznie poważniejsze konsekwencje dla dziecka natomiast może mieć rezygnacja ze szczepień ochronnych. Zwiększa bowiem ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami zakaźnymi, powracającymi z większą siłą. Współczesne szczepionki są bezpieczne, ponieważ podlegają rygorystycznej kontroli (szczególnie pod względem występowania działań niepożądanych) nie tylko w trakcie rejestracji, ale również podczas wprowadzania na rynek farmaceutyczny.

Skuteczne szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne mają pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ przede wszystkim uodporniają organizm na określone choroby zakaźne. Zdaniem lekarzy dzięki regularnym szczepieniom w Polsce praktycznie całkowicie zostały wyeliminowane takie choroby jak: odra, błonica i polio. W ostatnich latach zmniejszyła się również liczba zachorowań na gruźlicę, tężca czy różyczkę. Szczepionki wytwarzają tzw. pamięć immunologiczną („przechowywaną” w organizmie przez wiele lat). Oznacza to, że osoba, która ma kontakt z mikrobem wywołującym daną chorobę będzie w przyszłości już uodporniona. W przypadku natomiast zachorowania szczepionki łagodzą przebieg choroby i umożliwiają uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP)

Zdecydowana większość rodziców obawia się przede wszystkim niebezpiecznych i groźnych powikłań poszczepiennych. Według danych Państwowego Zakładu Higieny niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), czyli naturalna reakcja organizmu na szczepionkę, zależą od jej rodzaju. Pojawia się wówczas ból, zaczerwienienie, wysypka i gorączka. W Polsce NOP występuje przeciętnie raz na dziesięć tysięcy szczepień.

Szczepionki chronią człowieka przed chorobami wywoływanymi przez groźne wirusy i bakterie (często odporne na antybiotyki), których leczenie jest długotrwałe i trudne.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading