Sandomierz, dzięki urokliwym miejscom i zabytkom z czasów I Rzeczypospolitej, jest zaliczany do najpiękniejszych miast Polski. Czarujące zakątki Sandomierza dobrze znają fani serialu „Ojciec Mateusz”, jednak aby poczuć niezwykły klimat miasta, najlepiej zwiedzić je osobiście.
Na historycznym szlaku
Miasto słynące przede wszystkim ze swoich atrakcji turystycznych, w przeszłości odgrywało ogromną rolę polityczną i gospodarczą. Położony nad Wisłą Sandomierz był ośrodkiem handlu solą i zbożem, stanowił też ważny punkt na szlaku prowadzącym na Ruś. Okres II wojny światowej Sandomierz przetrwał bez większych zniszczeń, dlatego dziś można w nim podziwiać wiele cennych zabytków.
Staropolskie zabytki
Najbardziej znanym miejscem, także za sprawą serialu o księdzu-detektywie, jest malowniczy rynek z gotycko-renesansowym ratuszem. Wokół zlokalizowane są zabytkowe mieszczańskie kamieniczki, m. in. Kamienica Oleśnickich w której znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej. Najcenniejsze zabytki Sandomierza to obiekty sakralne. Najstarszym z nich jest piękny romański kościół św. Jakuba wzniesiony już w XI w. o niezwykle ciekawej i bogatej historii. Miejscem, które koniecznie warto odwiedzić jest też bazylika katedralna Narodzenia NMP. Świątynia łączy cechy gotyku, baroku i rokoka, a malowidła bizantyjsko-ruskie i kontrowersyjny obraz Rytualny mord żydowski należą do jej najważniejszych ciekawostek.
Choć sandomierskie zabytki cieszą oczy o każdej porze roku, wyprawę można zaplanować w czasie trwania jednej z imprez plenerowych. Jarmark Jagielloński oraz międzynarodowy turniej rycerski, w czasie którego można obejrzeć pokazy walk, inscenizacje historyczne oraz posłuchać koncertów muzycznych będą świetnym dopełnieniem wycieczki do stolicy historycznej Ziemi Sandomierskiej.
zdjęcie główne: www. geolocation.ws
You must be logged in to post a comment.