Sposoby na suche i piekące oczy

Uczucie „piasku” to przypadłość, która najczęściej ma niewiele wspólnego z leniuchowaniem na plaży, choć często pojawia się w trakcie podróży samolotem lub pobytu w gorącym klimacie. Zespół suchego oka dopada coraz więcej osób, a jego charakterystyczne objawy nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także mogą prowadzić do poważnego osłabienia wzroku. Jak sobie z nim radzić?

leczenie suchych oczuZaczerwienione, piekące, wysuszone oczy często są skutkiem zbyt długiego wpatrywania się w ekran monitora, telewizora lub przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli objawy, takie jak: suchość, kłucie, ból i dyskomfort pojawiają się coraz częściej, można podejrzewać, że rozwinął się zespół suchego oka. Przeważnie zespół suchego oka pojawia się pod wpływem:

  • klimatyzacji,
  • centralnego ogrzewania,
  • źle ustawionej wentylacji w samochodzie,
  • pracy przy komputerze,
  • ciągłego oglądania telewizji.

Leczenie suchych oczu nie jest trudne, jednak wymaga systematyczności i uwagi. Najskuteczniejszym sposobem na problem z suchymi oczami są krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Trzeba je stosować kilka razy dziennie i starać się unikać sytuacji sprzyjących występowaniu przykrych objawów. Są sytuacje, w których krople można zapuścić wcześniej, np. jeśli wiemy, że pieczenie oczu może wystąpić podczas podróży samolotem.

leczenie suchych oczuO czym jeszcze warto pamiętać, aby leczenie suchych oczu było skuteczne?

  • Gimnastyka oczu – przynajmniej raz dziennie należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie oczu.
  • Częste mruganie – warto sobie o nim przypominać zwłaszcza podczas pracy przed komputerem.
  • Okulary przeciwsłoneczne – ochronią wrażliwe oczy przed słońcem i wiatrem, który także wywołuje objawy zespołu suchego oka.

Bardzo często suchość i pieczenie oczu zaczyna nam dolegać dopiero, gdy udamy się na wakacje w miejsce o gorącym klimacie. Nierzadko pojawia się także w samolotach, których wnętrza są silnie klimatyzowane, dlatego nawet jeśli na co dzień leczenie suchych oczu to nie nasz problem, przed wyjazdem na wakacje warto mieć ze sobą nawilżające krople do oczu.