Sposoby na suche i piekące oczy

Uczucie „piasku” to przypadłość, która najczęściej ma niewiele wspólnego z leniuchowaniem na plaży, choć często pojawia się w trakcie podróży samolotem lub pobytu w gorącym klimacie. Zespół suchego oka dopada coraz więcej osób, a jego charakterystyczne objawy nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także mogą prowadzić do poważnego osłabienia wzroku. Jak sobie z nim radzić?

leczenie suchych oczuZaczerwienione, piekące, wysuszone oczy często są skutkiem zbyt długiego wpatrywania się w ekran monitora, telewizora lub przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli objawy, takie jak: suchość, kłucie, ból i dyskomfort pojawiają się coraz częściej, można podejrzewać, że rozwinął się zespół suchego oka. Przeważnie zespół suchego oka pojawia się pod wpływem:

  • klimatyzacji,
  • centralnego ogrzewania,
  • źle ustawionej wentylacji w samochodzie,
  • pracy przy komputerze,
  • ciągłego oglądania telewizji.

Leczenie suchych oczu nie jest trudne, jednak wymaga systematyczności i uwagi. Najskuteczniejszym sposobem na problem z suchymi oczami są krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Trzeba je stosować kilka razy dziennie i starać się unikać sytuacji sprzyjących występowaniu przykrych objawów. Są sytuacje, w których krople można zapuścić wcześniej, np. jeśli wiemy, że pieczenie oczu może wystąpić podczas podróży samolotem.

leczenie suchych oczuO czym jeszcze warto pamiętać, aby leczenie suchych oczu było skuteczne?

  • Gimnastyka oczu – przynajmniej raz dziennie należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie oczu.
  • Częste mruganie – warto sobie o nim przypominać zwłaszcza podczas pracy przed komputerem.
  • Okulary przeciwsłoneczne – ochronią wrażliwe oczy przed słońcem i wiatrem, który także wywołuje objawy zespołu suchego oka.

Bardzo często suchość i pieczenie oczu zaczyna nam dolegać dopiero, gdy udamy się na wakacje w miejsce o gorącym klimacie. Nierzadko pojawia się także w samolotach, których wnętrza są silnie klimatyzowane, dlatego nawet jeśli na co dzień leczenie suchych oczu to nie nasz problem, przed wyjazdem na wakacje warto mieć ze sobą nawilżające krople do oczu.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading