Spacerem wśród zabytków Zwierzyńca

Jedno z najbardziej znanych miast Roztocza swój urok i niesamowitą atmosferę zawdzięcza bogatej i bardzo ciekawej historii, związanej z rodem Zamoyskich. Przez wieki magnaci dbali o rozwój przemysłu oraz malowniczy wygląd miejscowości, czego ślady widać do dziś.

Wielka miłość przyszłego króla
Zwierzyniec to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Roztoczu. Miejscowość jest położona w dogodnej lokalizacji, na styku Roztocza Środkowego i Zachodniego. Jednak to nie jego lokalizacja sprawia, że od wiosny do później jesieni widać w nim tłumy spacerowiczów. Nazwa miejscowości pochodzi od „zwierzyńca”, czyli swego rodzaju małego zoo, które pod koniec XVI założył na tych terenach hetman Jan Zamoyski. W odróżnieniu od współczesnego zoo, w zwierzyńcu urządzano polowania. Na łowach u ordynata Zamoyskiego bywali najwięksi magnaci i koronowane głowy. Z czasem osada zaczęła się rozrastać, a znajdujący się w niej dwór przekształcono w pałac z teatrem na wodzie i długim kanałem, po którym pływano gondolami. Właśnie w tej romantycznej scenerii zrodziła się wielka miłość przyszłego króla Polski, Jana Sobieskiego i Marysieńki, żony ówczesnego ordynata.

Mydło, fajanse i szlachetne trunki
W XVIII w. w Zwierzyńcu zaczęły powstawać kolejne obiekty: barokowy kościół na wodzie, browar, drukarnia, manufaktura powozów, fajfurnia, czyli manufaktura fajansu, fabryka mydła, pierwszy na ziemiach polskich zakład metalurgiczny oraz klasycystyczny zespół budynków zarządu Ordynacji Zamojskiej. W kolejnych dekadach zakładano następne zakłady przemysłowe, w tym nowy browar, w którym produkowano piwa ordynaryjne, dubeltowe oraz gorzelnia i wytwórnia likierów, w której produkowano m.in. likiery ananasowe, różane, nalewane na tataraku i konwaliach, kminkowe, korzenne, a także słynne goldwassery, których receptura była owiana tajemnicą.
Zabytkowe obiekty przemysłowe Zwierzyńca, stawy z groblami i alejkami spacerowymi oraz otoczenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, tworzą niezwykłą atmosferę, doskonałą na weekendowy wypad lub leniwe popołudnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)