Słowacja – raj dla aktywnych

Wyjazdy do naszych sąsiadów zza Tatr od dawna cieszą się dużą popularnością. Kiedyś, oprócz przepięknych krajobrazów z dziewiczą naturą i świetnym warunkami do aktywnej turystyki, Słowacja kusiła niskim cenami. Dziś nadal jest tam taniej niż w Polsce, a turystów dodatkowo przyciągają nowoczesne aquaparki i odkrywane na nowo atrakcje tego wyjątkowego regionu.

Mekka aktywnych turystów
Słowacja to kraj o typowo górskim charakterze. Najwyższe pasma – Tatry Wysokie, znajdują się tuż za polską granicą. To właśnie dlatego jest to miejsce tak chętnie odwiedzane przez rodzimych miłośników aktywnej turystyki górskiej. Gerlach, Krywania, czy Łomnicki Szczyt nieustannie przyciągają doświadczonych wędrowców i amatorów wspinaczki. Mniej wytrawni piechurzy mogą odwiedzić rozległe wąwozy Słowackiego Raju, hale Małej i Wielkiej Fatry i malownicze szlaki Niskich Tatr. Słowacja to także mekka wielbicieli sportów zimowych. Nowoczesne stacje narciarskie i doskonale przygotowane trasy z bogatą bazą turystyczną są jej wizytówką. Po całodziennych wojażach przychodzi czas na odprężenie w źródłach termalnych po gołym niebem…

Niezdobyte warownie, urokliwe miejscowości
Górskie wędrówki, zimowe trasy narciarskie i aquaparki to najbardziej popularne, ale nie jedyne atrakcje Słowacji. U naszych południowych sąsiadów nie brakuje miejsc z bogatą historią, niesłusznie pomijanych przez zagranicznych turystów. W całym kraju można napotkać dobrze zachowane ruiny zamków, jak choćby w Starej Lubyczy, który został uwieczniony na kartach „Potopu” czy nigdy niezdobyty, potężny Oravski Hrad. Świetnym miejscem na spędzenie wolnego czasu jest Poprad – zabytkowe i niezwykle piękne miasto z nowoczesnym aquaparkiem. Na koniec warto wspomnieć o przepysznej słowackiej kuchni, której potrawy, choć podobne do naszych z kuchni góralskiej, mają własny, niepowtarzalny charakter. Regionalne przysmaki, jak choćby haluszki z bryndzą, są niesamowicie sycące i smaczne, idealne podczas długich wypraw po słowackich szlakach.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading