Single Track w Świeradowie-Zdroju – górska jazda dla każdego

Rower górski na miejskich ulicach to normalny widok, używają ich zarówno dzieci, jak i dorośli. A co gdyby zabrać swojego górala na prawdziwą jazdę MTB? W Świerardowie-Zdroju ze ścieżek Single Track mogą korzystać zarówno pasjonaci górskiej jazdy, jak i osoby bez doświadczenia, a nawet rodziny z dziećmi.

Czym jest Single Track?
Single Track to specjalnie utworzone ścieżki, znajdujące się na stokach gór i wzniesień. Odznaczają się niewielkim nachyleniem, niedużą szerokością oraz i dużą ilością zakrętów. Trasy są stworzone z myślą o rowerzystach – są nie tylko odpowiednio ukształtowane, ale także nie kolidują z ruchem pieszych. Zwykle są zróżnicowane pod względem trudności. Single Tracki nie są strome, ale na niektórych z nich można napotkać przeszkody, takie jak kamienie, gałęzie. Ostatecznie, charakter jazdy po tych bezpiecznych obiektach zależy od preferencji, umiejętności i stopnia brawury rowerzysty.

Uzdrowisko rajem dla rowerzystów
Świerardów-Zdrój do niedawna kojarzył się wyłącznie z urokliwym, górskim uzdrowiskiem, ale od pewnego czasu przyciąga także wielbicieli dynamicznej jazdy na dwóch kółkach. Właśnie w tym miejscu utworzono niezwykły w skali tej części Europy projekt – sieć leśnych tras rowerowych wytyczonych i utrzymywanych zgodnie zasadami poszanowania przyrody. Single tracki są zlokalizowane na Zajęczniku, wokół Czerniawskiej Kopy i pod Smrkem, duża część tras znajduje się po stronie czeskiej. Ścieżki są jednokierunkowe i połączone za pomocą mostków, kładek i przejazdów. Trasy są oznaczone kolorami ze względu na stopień trudności, wśród nich są odpowiednie zarówno dla zupełni początkujących, jak i doświadczonych kolarzy.