Sielska strona miasta – Muzeum Wsi Lubelskiej

Atrakcje turystyczne Lublina to nie tylko zabytkowe kamienice, kościoły i słynny zamek. Zwiedzając stolicę ziemi lubelskiej, warto opuścić na chwilę centrum miasta i udać się do malowniczo ulokowanego skansenu. Wśród chat i zagród Muzeum Wsi Lubelskiej łatwo przenieść się w odległe czasy i skosztować prawdziwego wypoczynku na łonie przyrody.

Spacerem po Lubelszczyźnie

Muzeum Wsi Lubelskiej
fot. kultura.lublin.pl

Muzeum Wsi Lubelskiej to doskonały pomysł zarówno dla poszukujących spokojnego zakątka wśród zieleni, jak i turystów głodnych wiedzy o dawnych czasach. W lubelskim skansenie miejsc do spacerowania, oglądania i wypoczywania jest mnóstwo. Teren o powierzchni ok. 27 ha został podzielony na kilka sektorów: Wyżyna Lubelska, Podlasie, Polesie, Powiśle, Roztocze, Nadbuże, miasteczkowy i dworski. Oryginalne wiejskie zabudowania można podziwiać na zewnątrz, a także zajrzeć do środka urządzonych izb. Wśród obiektó skansenu szczególne wrażenie robi zespół dworsko-parkowy z Żyrzyna, wiatrak z Zygmuntowa oraz remiza strażacka z Bedlna. Zwiedzając zabudowania lubelskiego miasteczka możemy dokładnie przyjrzeć się dawnej poczcie, sklepom, zakładowi fryzjerskiemu, a w kuźni dowiedzieć się o tajemnicach fachu kowala.

Tajemnice lubelskiej wsi

Muzeum Wsi Lubelskiej
fot. museo.pl

Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej to świetna atrakcja dla dzieci. Na trasie zwiedzania można spotkać różne rodzaje domowego ptactwa, kozy, konie, krowy i owce. W skansenie regularnie organizowane są imprezy nawiązujące do roku gospodarko-obrzędowego na wsi. W tym czasie można poznać sekrety zapomnianych zawodów, prac polowych, ludowych obrzędów i przejechać się bryczką. A gdy w trakcie zwiedzania da o sobie znać wilczy apetyt, warto udać do karczmy, gdzie serwowane są pyszne, lokalne przysmaki.

zdjęcie główne: www.yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com